!
Понеделник, 19 Май 2025
11
ян
 

В УМБАЛ Бургас извадиха 350-грамов тумор от уретрата в спешна безкръвна операция

Не отлагайте преглед, дари ако симптомите не са много притеснителни, призовават медиците

Понеделник, 11 Януари 2021 | 09:46:23


Уролози от УМБАЛ Бургас извадиха 350-грамов тумор с безкръвна операция през уретрата, съобщиха от лечебното заведение. Операцията е продължила 8 часа, с няколко реанимационни екипа, а туморът е бил изваден от уретрата безкръвно в спешна операци

Уролози от УМБАЛ Бургас извадиха 350-грамов тумор с безкръвна операция през уретрата, съобщиха от лечебното заведение.

Операцията е продължила 8 часа, с няколко реанимационни екипа, а туморът е бил изваден от уретрата безкръвно в спешна операция, извършена от д-р Николай Миринчев и д-р Златка Чолакoва в Урологичното отделение на болницата.

Повече от 8 часа пациентът прекарва на операционната маса, като през това време се сменят няколко реанимационни екипа. За толкова продължителна операция е нужна специална анестезия и много стриктно следене на показателите на пациента. Налага се и спешно кръвопреливане, тъй като мъжът постъпва с голяма кръвозагуба. Тумор с подобна големина досега не е отстраняван по този начин – безкръвно, през пикочните пътища. Отворена операция не е препоръчителна, тъй като има риск злокачествени клетки да се разпространят в цялата коремна кухина, обясняват специалистите.

Затова уролозите раздробяват образуванието на малки парченца под видеоконтрол, за да могат да излязат през канала, след което ги издърпват едно по едно със специална апаратура.

Подходът е изморителен за екипа, но изключително щадящ за пациента, който може да си бъде вкъщи още на следващия ден.

„Много време имах симптоми, но не им обърнах внимание. Може би е трябвало да дойда по-рано. Благодаря на д-р Чолакова и д-р Миринчев и на анестезиолозите за всичко, което направиха за мен, чувствам се много добре, вече нямам никакви болки и съм изключително доволен от целия персонал в отделението", сподели на изписването си пациентът Георги Жеков.

Първите симптоми започнали с капки кръв в урината, но това се случило преди години. Мъжът работел в пясъчна кариера и споделя, че имало и други негови колеги с подобни симптоми, което отдавали на специфичните условия на труд, взривовете в кариерата и замърсената среда. Не търсил лекарска помощ до момента, в който не се наложило да бъде приет по спешност със сериозна кръвозагуба и нетърпима болка.

През това време туморът е заел почти половиния му пикочен мехур. „За съжаление наблюдаваме и други случи на забавени пациенти, особено във време на пандемия. Не се търси лекарска помощ, докато не стане късно и тези хора не дойдат по спешност. Да, сега успяхме да помогнем с общи усилия благодарение на съвместната дейност с реаниматори - анестезиолози и нашия урологичен екип, но рискът е прекалено голям и хората не бива да отлагат преглед, дори симптомите да не ги безпокоят особено", споделя д-р Чолакова. Тя не крие, че ако не е била навременната намеса на уролозите в УМБАЛ Бургас, е било твърде възможно Георги да изпадне в хеморагичен шок и да загине от кръвозагуба.

На снимката: Д-р Златка Чолакова и пациентът Георги Жеков.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
eaAD


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Брънзалов: Ако искаме европейско здравеопазване, не може да имаме балканско финансиране
19.05.2025 10:31:48

Д-р Брънзалов: Ако искаме европейско здравеопазване, не може да имаме балканско финансиране

С анекса към НРД 2023-2025 се въвежда СМС или вайбъра известяване за оказано лечение на пациентит ...

Над 100 лекари от 7 столични болници се включиха в инициативата „Твоето сърце е наша грижа!
19.05.2025 09:40:28

Над 100 лекари от 7 столични болници се включиха в инициативата „Твоето сърце е наша грижа!"

За пета поредна година стадионът в Бистрица стана арена на здравето и спорта. Лекари от водещи со ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...