Първите кохлеарни имплантации бяха осъществени в Клиниката по УНГ болести в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Те станаха факт в периода 7-9 юли и са част от програмата за цялостно слухопротезиране на пациенти, съобщиха от лечебното заведение. Процедурите бяха реализираха под ръководството на проф. д-р Зденек Чада – ръководител на Клиниката по детска оториноларингология в Прага, Чехия, и проф. д-р Николай Сапунджиев – ръководител на клиниката в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна. В екипа участваха още д-р Генова,д.м., д-р Милчева, д-р Керимов, д-р Никифорова,д.м., д-р Давидов,д.м., д-р Спасова,д.м. и д-р Никова. За кратък период бяха извършени пет успешни кохлеарни имплантации – при едно дете и четири възрастни пациенти.
Първите пациенти, подложени на тези оперативни интервенции, са във възстановителен период. Предстои им индивидуална настройка на импланта и програма за слухова рехабилитация.
Кохлеарната имплантация е едно от най-големите постижения на съвременната отология. Микроелектронното устройство стимулира слуховото възприятие. Звуците се улавят от микрофон на външната част, превръщат се в електрически сигнал, който се преобразува от речеви процесор към импланта, а той изпраща комбинация от електрически импулси към електрода в кохлеата. Слуховият нерв улавя тези импулси и ги изпраща към мозъка, който ги интерпретира.
Образно казано, кохлеарният имплант заобикаля увредените области на ухото, за да предаде звуковите импулси директно към слуховия нерв и мозъка, за разлика от слуховите апарати, които само усилват звука. Тези устройства подобряват качеството на живот и когато слуховите апарати вече не са полезни при пациентите с много тежка загуба на слуха.
Кохлеарните импланти се поставят с цел възстановяване на слуха при хора с тежка придобита слухова загуба и при деца с вродена глухота и малформации на ушите от възраст една година.
При първоначално имплантиране НЗОК заплаща стойността на кохлеарно-имплантната система.