Петък, 29 Септември 2023
31
дек
 

В печата: Донорска ситуация в Плевен, разследват МБАЛ-Видин, осъдиха НЗОК

Вторник, 31 Декември 2019 | 09:24:56


Новата донорска ситуация в Плевен, при която 63-годишен мъж даде шанс за живот на няколко души, е тема на някои от днешните печатни издания. „Мъжът е изпаднал в мозъчна смърт вследствие на черепно-мозъчна травма. Въпреки тежкия момент близките са

Новата донорска ситуация в Плевен, при която 63-годишен мъж даде шанс за живот на няколко души, е тема на някои от днешните печатни издания. „Мъжът е изпаднал в мозъчна смърт вследствие на черепно-мозъчна травма. Въпреки тежкия момент близките са дали съгласие органите му да бъдат дарени. Така екипът на д-р Георги Димитров, координатор по донорство в УМБАЛ "Д-р Георги Странски" -Плевен, реализира успешно 16-ата за тази година донорска ситуация. От здравното министерство и от ИА "Медицински надзор" съобщиха, че това е станало възможно и благодарение на координираните усилия на ЦСМП - Плевен, ЦСМП - София, и Национална служба "Полиция", осигурила ескорта на медицинските екипи. На място в болницата са транспортирани екипи от ВМА и "Лозенец". От началото на годината до момента 32-ма българи и 9 чужденци са получили втори шанс за живот благодарение на дарени органи“, пише „Телеграф“.

„24 часа“ съобщава, че Окръжната прокуратура във Видин е започнала разследване за смъртта на бебе. „Родилката пристигнала на Коледа в 12 ч. настанили я в Акушеро-гинекологичното отделение. На следващия ден, 26 декември, раждането преминало нормално. На 27-и обаче състоянието на бебето се влошило. Лекарите опитали да възстановят дишането и сърдечната му дейност, но то починало в 5,30 ч сутринта. Медиците обяснили всичко на родителите. Въпреки това прокуратурата проверява случая за евентуална лекарска грешка“, уточнява медията.

„Труд“ информира, че НЗОК е осъдена да плати обезщетение от 3 000 лева на 9-годишно момиченце, на което е било отказана жизненоважна и скъпа операция. Решението е на състав на Административния съд-София град (АССГ), който е приел иска за неимуществени вреди за основателен. „Случаят е 2017 г., когато все още не бе закрит Фонда за лечение на деца, но обезщетението ще плаща НЗОК като негов приемник, уточниха от правния сайт "Лекс".  

„Преди близо 3 години 9-годишната Самуела Куриян е трябвало да бъде оперирана, тъй като страда от тежко гръбначно изкривяване. При интервенцията следвало да се поставят импланти, което щяло да струва 96 000 лв. Първоначално през февруари 2017 г. от Фонда отпуснали 93 600 лв. и сключили договор с родителите. По-късно обаче отказали да преведат сумата на болницата с мотива, че здравното заведение не е обявило обществена поръчка за доставка на скъпите медицински изделия. Родителите на Самуела се принудили да обявят дарителска кампания и успели за няколко месеца да набавят нужната сума. Момиченцето било оперирано успешно през юни 2017 г. Миналата година близките му завели иск за 10 000 лв. неимуществени вреди, тъй като детето живеело в стрес и страх, че близо 100-те хиляди лева може да не бъдат събрани. А и самото забавяне на операцията е довело до допълнително влошаване на състоянието на Самуела и тя претърпяла още болки и страдания“, допълва изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Qkfe


Всичко за коронавируса
Още новини
Създадоха Асоциация на производителите и вносителите на медицински изделия
29.09.2023 17:18:35

Създадоха Асоциация на производителите и вносителите на медицински изделия

Днес официално беше представена МедТех България – Асоциация на производителите и доставчици ...

Над половин милион лева за ремонти и апаратура получи МБАЛ Смолян
29.09.2023 16:47:40

Над половин милион лева за ремонти и апаратура получи МБАЛ Смолян

544 780 лева целева субсидия отпусна Министерството на здравеопазването на МБАЛ „Д-р Братан ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...