158 са процедурите за изключване на лекарствени продукти от позитивния списък на препарати, плащани от здравната каса и здравното министерство, и за заличаването на цените им за миналата година, съобщава „Сега“ като се позовава на доклада на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата за миналата година. „Отделно производителите на 40 други лекарства са поискали продуктите им да бъдат извадени от позитивния списък и да им бъде вписана цена в регистъра на пределните цени, т.е. те остават у нас, но само на свободна продажба, без отстъпки от НЗОК. „От всички изключени лекарствени продукти от позитивния списък найголямата група са предназначени за лечение на сърдечносъдови заболявания, следвани от групата лекарствени продукти, предназначени за лечение на онкологични и онкохематологични заболявания. Третата група е тази на антиинфекциозните лекарствени продукти и антимикотици (антибиотици, противовирусни и ваксини)", посочват от съвета по цените. 39 от излезлите от позитивния списък са били най-евтините в своята група“,пише медията.
„Все пак в страната влизат нови лекарства. 180 са процедурите за включване на нови генерични лекарства в позитивния списък през 2018 г, сочи докладът. 32 пък са напълно новите продукти и те са от 21 нови международни непатентни наименования. Най-много нови препарати има в областта на хематологията и онкологията“, допълва още изданието.
„24 часа“ съобщава за искането на БЛС, прието на Събора в събота, да се въведе потребителска такса за преглед на дете, както има такава и за възрастните, която да се плаща от държавата, не от родителите. „В момента детските лекари не получават нито лев за преглед на дете. Приходите им от здравната каса са т. нар. капитация - сума за всеки пациент, когото имат в листата си. Извън това обаче джипитата педиатри не получават други средства. Само специалистите имат допълнително финансиране по линия на направленията, с които едно дете е било пренасочено към тях“, пише изданието.
"С промените преди 20 години се въведе потребителска такса за преглед при джипи и специалист. Още тогава обаче е определено, че тези, които работят с деца, няма да получават такава такса, което е и една от причините днес да има отлив и липса на интерес към специалността, включително цели педиатрични практики стоят свободни, защото няма кой да работи в тях. В ъвеждането на потребителска такса за преглед е част от отношението към лекарите педиатри, които искаме да задържим", коментира председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред "24 часа". „Той обясни, че лекарите не искат таксата да се поема от родителите, а от държавата. Конкретни искания за размера й няма, но дори да е 1,90 лв., колкото е за пенсионерите, е стъпка напред“, допълва медията.
„Телеграф“ информира, че младоженци, които само преди няколко дни са станали официално семейство, са дарили 1010 лв. на отделението по неонатология в МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново. „Сумата е събрана по време на сватбеното им тържество, като вместо цветя двойката пожелала паричната им стойност, за да подкрепи финансово болничната структура. Уповавайки се на максимата, че направеното добро не трябва да се афишира, те не пожелаха имената им да бъдат оповестявани. "Присъствахме на няколко тържества и бяхме свидетели на изхвърлянето на букети, решихме, че е грях по този начин да се изхвърлят живи цветя, има много по-важни неща от един букет и помолихме всички наши гости да дарят предвидената сума за отделението по неонатология. Смятаме, че децата са бъдещето, те са бъдещето и крепят всички възрастни хора", разказва булката пред изданието. „Екипът на бебешката реанимация бе трогнат от благородната инициатива, под знака на която младото семейство започва съвместния си живот и им пожела здраве и много деца, които да изпълнят живота им с щастие. Предоставените средства ще бъдат използвани за закупуване на апаратура. Това е второто дарение от младоженци, което получава отделението, след като преди почти една година Александрина и Петър Андрееви от Велико Търново подкрепиха звеното с 1000 лв“, допълва медията.
Тези от 24 часа дори не са наясно ,че таксата на пенЦионерите е левче, келаво левче ,а не 1.90. И това недоносче с неинформирани журналя се води медия , пък не ми се коментира за кухитеим коментари изобщо, когато там някой драска по темата здравеопазване . А демотивацията на педиатрите не е за тези мизерни суми, а въобще от заплащането на лекарския труд този никога неостойностен труд. А една част просто си намериха работа в чужбина и затова тук плебсът ще търси педиатри със свещ. Наглата Каса не плаща труда на лекаря, а някой ще ми очаква с таксата лекарят да бъде платен ?!?!?!WTF
джипи и специалист, джипи и специалист, джипи и специалист, джипи и специалист, джипи и специалист,джипи и специалист,джипи и специалист, джипи и специалист, джипи и специалист