„Минималните заплати на лекарите и медицинските сестри да бъдат увеличени с до 200 лв. Това предложение на синдикатите в здравеопазването е заложено в новия Колективен трудов договор (КТД). Според него възнаграждението на сестрите трябва да бъде 900 лв. вместо 700, както е сега. Такава заплата е предвидена за служителите в Спешна помощ, психиатричните болници, центровете по трансфузионна хематология, както и в училищата и детските градини”, пише днес „Телеграф”.
„В университетските и областните болници сестринската заплата трябва да достигне 950 лв. Заплащането на лекарите със специалност пък да не пада под 1100 лв., предвижда се още в КТД. Повишават се и минималните възнаграждения на шефовете на клиники. При тях е заложен праг от 1500 лв.”, допълва вестникът и уточнява: „Подписването на договора между работодатели и синдикати е насрочено за 8 ноември, след което той ще бъде парафиран от здравния министър Кирил Ананиев”.
„Сега” се спира на притесненията на пациентски организации във връзка с преместването на Фонда за лечение на деца в Здравната каса. „Преминаването на Фонда за лечение на деца към НЗОК на тъмно и набързо, без ясни правила и при абсолютно нежелание за обяснение от управителя на НЗОК създава огромно напрежение сред родителите на болни деца. Управители на НЗОК, министри и други управленци идват и си отиват, но ние, пациентите, оставаме и не сме съгласни всеки да си прави неясни експерименти с болните деца на България”, пише в позиция на пациентски организации „Заедно с теб”, адресирана до здравния министър Кирил Ананиев и премиера Бойко Борисов”, пише изданието.
„С предвижданото преминаване на фонда към здравната каса догодина съветът ще бъде закрит, обяви миналата седмица управителят на НЗОК Дечо Дечев и се мотивира с това, че 46% от документите за деца през 2017 г. и 30% от тези през 2018 г. са постъпили в НЗОК без ценова оферта”, допълва всекидневникът и продължава: „Всяко болно дете, независимо дали ще се лекува в чужбина или в България, има оферта, касаеща изразходване на субсидията от държавата, и категорично е гласувано от Обществения съвет за одобрение при наличие на такава оферта”, отвръща Георгиева. Тя обаче дава пример, че част от децата са отивали в страни, където лечението е по т.нар. диагностично свързани групи, при които стойността на лечението е ясна в края и не може да се предостави подробна информация предварително”.
„Миналата седмица Дечев увери, че всички дейности, покривани досега от фонда, ще се запазят, а законът няма да бъде нарушен, тъй като работата на фонда ще се финансира с целеви трансфер от здравното министерство, а не с пари от здравни вноски”, припомня публикацията.
Някои всекидневници се спират и на позицията на НЗОК във връзка с профилактичните прегледи. „Личните лекари няма да бъдат санкционирани, ако пациентът не се яви на профилактичен преглед, се посочва в позиция на НЗОК, цитирана от БТА. В Закона за здравето е регламентирано, че които не се яви на задължителен профилактичен медицински преглед, изследвания или имунизация, се наказва с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв., припомнят от пресслужбата. От НЗОК обмислят начини за стимулиране на пациентите да се ползват от правото си на профилактичен преглед. Едва около 38 на сто от хората на възраст над 18 години посещават личния си лекар за профилактика, заплатена от НЗОК, допълниха още от НЗОК”, пише „Земя”.
„Предвижда се информационна кампания за повишаване на знанията на здравноосигурените за дейностите, които извършват общопрактикуващите лекари и лекарите специалисти от извънболничната медицинска помощ за превенция на тежки социално значими заболявания. Здравният министър предлага освен глоба, хората, които пропускат прегледа, да имат по-висока здравна вноска, както и да плащат повече за някои дейности”, допълва изданието.
Bulgaria e edinstvennata darjava v sveta kadeto minimalnata zaplata na lekar i maksimalnata e s grandiozna razlika, njamashta analog v svetovnata praktika ...Kakvoto sme nadrobili tuy shte sarbame.Tay si govori tay si znay bay ti Ganyo Balkanski .Garson Yun Kaffe.Da zivey Europata.
Медицински сестри и лекари със заплати 900 и 1100 лева, а директори на болници със заплати 10 000 лв. Отврат.