„Момиченце с тегло 3,7 кг се роди мъртво на 11 декември в болница "Д-р Иван Селимински" в Сливен. Бременността на 27-годишната Галя Желязкова е била нормална и редовно проследена според близките й. Те обвиняват за трагедията завеждащата отделението д-р Татяна Пашева и са убедени, че тя носи 80% от вината”, пише днес „24 часа”, като припомня, че името на лекарката бе замесено и при смъртта на 33-годишната Ренета Томова на 17 август.
„Д-р Пашева излезе от вчера в отпуск след смъртта на новороденото момиченце, а след Нова година напуска болницата”, съобщава изданието.
„Упрекът на близките на Галя Желязкова към лекарката е, че при опита си да ускори раждането започнала силно да притиска корема на жената. За подобни методи д-р Пашева бе обвинена и от роднините на Ренета Томова. Тогава дори се твърдеше, че тя натискала с лакти и с удари корема на родилката и скачала върху него. От болницата отрекоха да са прилагани подобни варварски методи при раждането на Ренета. Според директора д-р Васислав Петров новото трагично раждане във вторник не е водено от д-р Пашева. Тя само се опитала да помогне, като го ускори, защото сърдечните тонове на бебето забавяли ритъма си. Въпреки това плодът се появил мъртъв, продължилата около час реанимация не помогнала”, продължава публикацията.
Д-р Петров е разпоредил вътрешна проверка и такава от медицинския одит в София. Резултатите на аутопсията на бебето се чакат до 2 седмици, пише още вестникът.
Няколко всекидневника се спират на нормативните проектопромени, публикувани вчера от МЗ за обществено обсъждане.
„Личните лекари ще имат право да таксуват пациентите за издаването на бележки.
Това става ясно от предложените изменения в Наредбата за пакета от дейности, които се заплащат от касата. Документът е публикуван на сайта на здравното министерство. В момента джипитата взимат по свое усмотрение пари за издаването на извинителни бележки за отсъствие от градина или училище. Всеки медик сам определя таксата, като на някои места тя е 1 лв., а на други - 5 лв. Същото ще се случи и с останалите бележки, които вече няма да се заплащат от НЗОК, както досега”, четем в „Телеграф”.
„Става дума за документа, който удостоверява, че на детето са поставени всички задължителни ваксини. Тази бележка се изисква както за получаването на надбавки по Закона за семейните помощи, така и за записване на хлапето в забавачка или школо. Освен това касата вече няма да дава пари и за медицинското свидетелство за встъпване в брак, така че то също ще се плаща от джоба на пациента”, допълва изданието. „Документите се издават с оглед ползване на други права от лицата, а не с оглед извършване на медицинска дейност по отношение на тях, поради което същите по аналогия на медицинското свидетелство за постъпване на работа не са част от пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК”, пише в мотивите. Новите правила влизат в сила от 2019 г.”, пише още вестникът.
Пресата отразява и позицията на БПЦ по отношение на донорството. „Българската православна църква дава благословение за извършване на трансплантации при строго изпълнение на няколко условия, става ясно от специално становище на Светия синод. Едното от тях е установяването на мозъчната смърт да се извършва по строго определени клинични критерии, чрез високоспециализирани инструментални изследвания от абсолютно независима (външна) комисия, както и писмено информирано съгласие (волеизявление) от донора и близките му (кои органи, клетки и тъкани да бъдат взети при евентуална мозъчна смърт). Необходимо е целият клиничен процес на трансплантацията да се координира и осъществява от утвърдени национални транплантационни болнични центрове, които да имат доверието на обществото и да гарантират по възможно най-добър начин изпълнението на процедурата по установяване на мозъчна смърт”, пише „Дума”.
„БПЦ си запазва правото да промени своята позиция при промяна в законодателството и Закона за трансплантациите”, допълва публикацията.
Жълтицата Петрова на Кирчо дали е сложила любимата си резолюция за маловажност? Е, наистина няма такава друга държава!
Тъпа акушер-гинеколожка!