„Здравната каса ще обжалва решението на Софийския градски съд да плати на болница „Токуда” 3,4 млн. лв. за извършена от нея дейност през 2015 г., обяви пред „24 часа” шефът на НЗОК д-р Дечо Дечев”. За това информира днес изданието, като уточнява, че парите са за лечение на пациенти, което не е било заплатено на болницата, защото разходите надвишавали определените тогава лимити и припомня, че през януари 2018 г. Върховният административен съд отмени въведените лимити, след което десетки болници в страната заведоха дела
„Потвърждаваме първоначалното решение на касата, че не е трябвало да заплаща тези пари. Това са били тогава правилата по Националния рамков договор”, обясни д-р Дечев. Касата е възразила и че болницата не е предоставила в нужния срок документите, удостоверяващи извършените разходи, но магистратите не са приели тези доводи”, пише още „24 часа”.
„И тази година лимитите останаха, но лекарският съюз и НЗОК се договориха при неизразходвани средства да се покриват стари задължения, както и надлимитната дейност. По този начин касата може да плати на „Токуда”, но само ако и на втора инстанция делото бъде решено в полза на болницата”, допълва публикацията.
„Телеграф” се спира на инициатива на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. „Медсестри и акушерки ще изнасят уроци по школата. Идеята е на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). А целта е професиите да бъдат промотирани пред учениците. Подробностите около кампанията ще бьдат ясни в началото на следващия месец”, пише изданието.
„Целта е да привлечем повече млади хора към професията на медицинската сестра и акушерката, обяснява пред clinica.bg Милка Василева - председател на БАПЗГ. „Ще говорим с директорите на училищата наши колеги да влезнат в един час и да поговорят с учениците. Кампанията е провокирана от недостига на кадри и повишаване на средната възраст на специалистите по здравни грижи. У нас има глад за 30 000 медицински сестри и 4000 акушерки. Средната възраст при сестрите е 53 години, а при акушерките 56”, казва още Милка Василева.
Кампанията на БАПЗГ сред учениците ще протича по време на професионалните празници на специалистите. На 7 април отбелязваме Деня на здравния работник, на 5 май - международния ден на акушерката, а на 12 май -на медицинската сестра”, пише още вестникът.
„Монитор” се спира на ражданията на непълнолетни и малолетни момичета. „Четири пъти е скочил броят на децата, родени от деца, само за четири години. През 2013 г. непълнолетните родилки са били 836, а през 2017-а случаите вече са 3300, показват данни на Държавната агенция за закрила на детето (ДАДЗ) и Министерството на труда и социалната политика”, четем в изданието.
„Невръстните майки са родили предимно в София - град, София - област и областите Бургас, Враца, Пловдив, Варна и Русе. Съвместни проверки на ДАДЗ и Дирекция "Социално подпомагане" в тези области са установили, че през 2013 г. родените деца от малолетни майки под 14-годишна възраст са 24. Целта на проверките е била да се предотврати изоставянето на деца в домове и ранни съжителства на малолетни и непълнолетни, поясниха от агенцията.
Втора проверка, извършена от 1 октомври 2015 до края на 2016-а в същите области, показва, че броят на родените от деца, вместо да намалява, нараства. Оказва се, че новородените бебета от малолетни и непълнолетни момичета е 853. От тях половината 448 са малолетни т.е. те са до 14-годишна възраст. Новородените живи бебета от тях са 405”, отчита още публикацията.