Задължителният запис на операциите, за да се осигури контрол при лечението на очните заболявания, е тема на днешния „24 часа“. „Основната причина за този пилотен проект е "доказаното лъжене от специалисти, особено при извършването на по-нископлатени операции, които се отчитат като такива с настъпило усложнение, за да се вземат повече пари", обясни в понеделник в интервю за "24 часа" шефът на здравната каса д-р Дечо Дечев. Контрол е нужен, реагира председателят на Българското дружество по офталмология д-р Илиян Шандурков пред "24 часа". "Трябва да има контрол на качеството на операциите и дали са извършени в същия обем, в който са описани и заплатени, защото досега НЗОК е заплащала само за добре описани документи, а не за качество на медицинската услуга, но поставянето на всички офталмолози под един знаменател е обидно за колегите. Друг проблем е липсата на висококвалифицирани кадри в малките населени места, където хората се нуждаят от лечение на място", каза той, коментирайки и друг засегнат от Дечев проблем - за лекари-гастрольори", които оперират в болници, където не са назначени на трудов договор. Разкритията за доказани схеми за източване на касата с очни операции чрез отчитане на дейности, които не са извършени, д-р Шандурков коментира така: "Ако някой няма достатъчно пациенти и се чуди как да си върже бюджета, може да измисля такива схеми. Под моите отчети седи моят подпис и всичко може да бъде проверено." Според него видеозаписите са форма на контрол, но има и риск това да откаже много от младите лекари. "Има млади колеги, които се обучават да оперират, и всеки един може да направи грешка. Тези, които сме с тях в залата, сме там, за да може да ги спрем, ако видим, че могат да сгрешат. Но при непрестанен видеоконтрол това трябва да е много точно регламентирано. Иначе как ще се подготвя следващото поколение? Освен това как ще се проследява, ако в подобна ситуация операцията е довършена от наблюдаващия лекар например?", пита той“, пише медията.
„Монитор“ съобщава, за споразумението между НЗОК и Българският лекарски съюз по коя клинична пътека ще се лекуват евентуално заразените с коронавирус пациенти, съобщи съсловният съюз, като публикува указанието. „Пациентите ще бъдат приемани в болниците по съществуващата вече клинична пътека 104 Диагностика и лечение на контагиозни вирусни и бактериални заболявания - остро протичащи, с усложнения. Пътеката определя цена от 618 лв. за пациент за болничния престой, като продължителността на лечението е около 14 дни. Това означава, че на ден за пациент се заделят около 43 лева. Уточнено е, че болните ще бъдат приемани по код 11.1 - Грип с други респираторни прояви. Този код важи за хора с грип и грипни заболявания, сред които: остра респираторна инфекция на горните дихателни пътища, ларингит, фарингит или плеврален излив вследствие на неидентифицирани вируси“, уточнява всекидневникът.
Изданието информира и че не по-малко от 120 лева излиза лечението на грип, ако човек се лекува вкъщи. „30 лева броим само за теста, с който се установява заразата. Той не е задължителен и затова не се заплаща от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Докторите се ориентират по симптоматиката дали пациентът е с грип или остро респираторно заболяване. Дали той е от тип "А" или тип ;,Б" няма никакво значение, лечението е едно и също, поясни завеждащият детското отделение на Инфекциозната болница в София доц. Атанас Мангъров. Освен теста, ако пациентът е дете и ходи на детска ясла или градина, родителите трябва да броят и 10 лева на педиатър, за да издаде медицинска бележка. Останалите минимум 70-80 лева са за медикаменти, витамини и пробиотици. Ако лекарят прецени, че болният може да развие бактериална инфекция, му предписва и антибиотици, с които сумата удря около 150 лева. В калкулацията не влизат загубите от болнични, които се изплащат месец след като документът бъде получен и обработен в НОИ. Междувременно стана ясно, че най-популярното лекарство за лечение на грип е изчезнало от аптеките. "Освен суспензията вече ги няма и трите таблетните форми както за деца, така и за възрастни", поясни магистър-фармацевтът Николай Костов, който е председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. От близо месец няма и предпазни маски срещу респираторни заболявания, какъвто е грипът. Те свършиха в аптеките не само в малките, но и в големите градове още в първата седмица на февруари. Еднократно бяха внесени количества от Германия и Турция, но те свършиха за броени дни. Към момента те могат да се намерят в някои малки аптеки, където цената е 1,50 за маска, при положение че само допреди месец тя струваше 3 стотинки. В Пловдив тя удари рекордната цена от 4 лева за брой, но средно цената в града е 2 лева. "Никога българинът не е купувал толкова много маски. Няма съмнение, че е заради страх от коронавируса", коментира още магистър-фармацевт Николай Костов и допълни, че усилено хората купуват още дезинфектанти и медицински спирт“, пише „Монитор“.