Инсултът е на първо място като причина за инвалидност и на трето място сред причините за смъртност у нас. Това каза пред БНР д-р Иван Вецев, експерт „достъп до лечение“ в Националната пациентска организация (НПО) по повод предстоящата кръгла маса „Пътят на инсулта от инвалидизиращо до предотвратимо заболяване“, която ще се проведе в Народното събрание. В сградата на парламента ще се проведе и инициатива за запознаване на депутатите със социалната значимост на инсулта и важността на превенцията.
„Гледаме последствията - инвалидизацията на инсултите, а не виждаме скритата причина, която е предсърдното мъждене. В 75% от случаите, инсултът се базира на едно неоткрито и неразпознато навреме предсърдно мъждене“, каза д-р Вецев.
„Често отдаваме сърцебиенето и дискомфорт на временни наши настроения и състояния като умора. В 90% от случаите пък профилактичният преглед не включва основно ЕКГ и измерване на артериално кръвно налягане, които могат да засекат това състояние. Трябва да помним и трябва да знаем, че всяко едно прескачане на сърцето може да е повод да се проверим за предсърдно мъждене. Изследването трябва да се прави само на рисковите пациенти – 45+, тези които се оплакват от прескачане на сърцето, пациентите които пушат, пациентите, които са имали преходни исхемични атаки“, уточни д-р Вецев.
НЗОК поема разходите за тези изследвания. Бариерата, пред която се изправят пациентите, е незнанието, категоричен е експертът. Всяка сърдечна честота над 110-120 удара в минута би била суспектна за предсърдно мъждене, но голяма част от ударите не се засичат, поради това, че са много леки.
Високият пулс е индикация за проблем с проводимостта на сърцето.
Днес ще бъдат обявени места за безплатни профилактични прегледи.
Много глупости е наговорил д-р Вецев
Именно - не става въпрос за инсулти изобщо , а за исхемични инсулти , освен това , може би се касае за случаите с предсърдно мъждене и инсулт - че 75 % от тях са недиагностицирано преди инсулта ПМ . Абе кашата е тотална .