!
Понеделник, 15 Декември 2025
09
ноем
3
 

Гласуваха новото ректорно ръководство на МУ-Пловдив

Четвъртък, 09 Ноември 2023 | 16:35:51
3

Академичният съвет на Медицински университет-Пловдив гласува днес новото ректорско ръководство на висшето училище. Екипът бе предложен от новоизбрания миналата седмица ректор проф. д-р Ангел Учиков, дмн. Това съобщиха от учебното заведение. За

Академичният съвет на Медицински университет-Пловдив гласува днес новото ректорско ръководство на висшето училище. Екипът бе предложен от новоизбрания миналата седмица ректор проф. д-р Ангел Учиков, дмн. Това съобщиха от учебното заведение.

За заместник-ректор „Учебна дейност“ бе избрана проф. д-р Веселина Горанова. Тя e  ръководител на секцията по хематология към Първа катедра по вътрешни  болести на Медицински факултет. Има специалности по вътрешни  болести и клинична хематология. Специализирала е в областта на трансплантацията, хемостазиологията и клиничната хематология в Германия, Израел, Швеция, САЩ. Координатор е на Българското медицинско  дружество по хематология към Европейската асоциация по  хематология. Работи като външен експерт към Министерство на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса, Националната агенция за оценяване и акредитация и Националния съвет по цени  и  реимбурсиране.

Научноизследователската дейност е поверена на проф. д-р Мария Токмакова. Преди по-малко от месец кардиологът от УМБАЛ „Св. Георги“ бе обявена за лекар на годината от Районната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив. Новият заместник-ректор е главен координатор на експертния съвет по специалност „Кардиология“, бивш председател на Дружеството на кардиолозите в България, член на Управителния съвет на Европейската асоциация по сърдечна недостатъчност, с множество публикации, съобщения и лекции на национални и международни научни форуми.

В следващите четири години заместник-ректор „Проектна дейност“ ще бъде проф. д-р Николета Трайкова. Тя е председател на Българската асоциация по радиология и началник на отделението по образна диагностика при УМБАЛ “Св. Георги”. Заемала е ръководни изборни позиции в Европейското дружество по радиология (ESR), комисар по външна политика на ESR, член е на изпълнителното бюро на Европейското училище по радиология (ESOR) и на Балканското дружество по рентгенология. Била е директор на Медицински колеж-Пловдив.

Заместник-ректор „Международно сътрудничество и чуждестранни студенти“ ще бъде проф. д-р Нешка Манчорова. До момента тя бе зам.-декан по учебната дейност и следдипломното обучение във Факултета по дентална медицина. Ръководител е на катедрата по оперативно зъболечение и ендодонтия, има научна степен „доктор на медицинските науки“. Член е на Международната асоциация за дентални изследвания, която двукратно я удостоява с награди за иновативни изследвания за регион Европа.

За управлението на качеството и акредитацията ще отговаря доц. д-р Веселина Кондева-Главинкова. Тя е била е декан на Факултет по дентална медицина, както и зам.- декан по научноизследователската дейност, качеството и акредитацията. Участвала е в състава на  Националната агенция за оценяване и акредитация на висшите учебни заведения в България към Министерския съвет. Тя е специалист по детска дентална медицина и преподавател във Факултета по дентална медицина.

Заместник-ректор „Следдипломно обучение“ ще бъде проф. д-р Силвия Цветкова-Тричкова. Професор по образна диагностика и ръководител на катедрата по образна диагностика.  До момента тя заемаше длъжността главен секретар по международно сътрудничество и проектна дейност в Медицински факултет. Председател е на държавна изпитна комисия по образна диагностика. Член на експертен съвет към Министерство на здравеопазването.

Проф. д-р Росен Димов е новият заместник-ректор „Учебно-болнична координация“. Той е единственият български лекар и практикуващ в страната хирург, който е член на Кралското дружество по хирургия в Лондон. Преподавател в катедрата по специална хирургия на Медицински факултет и началник на Клиниката по хирургия в УМБАЛ „Каспела“.

Новоизбраните заместник-ректори по съответните ресори ще изпълняват своите функции за мандат 2023 – 2027.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
CZaV

Гост 10.11.2023 08:55:55

Има ли някои от тези, чиито бащи или майки не са били професори в университета? Поздрави от Германия

Гост 10.11.2023 11:38:37

Това, че родителите им са били уважавани учени, само могат да се гордеят с това. Всеки гради авторитета си сам. Поздрави от България!

Гост 10.11.2023 17:26:39

Подобни арогантни отговори и историята на успеха на тези "деца на уважавани учени" отблъскват, колега. Не оправдават, не поощряват и не привличат.


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Попова: Най-голямата грешка след преяждане е да гладуваме следващите дни
15.12.2025 15:34:07

Доц. Попова: Най-голямата грешка след преяждане е да гладуваме следващите дни

Празниците са време за радост, споделени мигове и богати трапези, но често след тях идват усе ...

МС предлага удължаване на бюджетите на държавата, НЗОК и ДОО за 2025 г.
15.12.2025 15:01:04

МС предлага удължаване на бюджетите на държавата, НЗОК и ДОО за 2025 г.

Министерският съвет предлага на Народното събрание да одобри проект на Закон за събирането на при ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...