Публичните разходи за пациенти със сърдечносъдови заболявания (ССЗ) в Гърция възлизат на 2,237 млрд. евро през 2021 г., според проучване на Изследователския център за здравна икономика на Oxford Population Health, съобщава eKathimerini.com. Сумата обаче се покачва близо двойно и достига 4,3 млрд. евро, ако се вземат предвид разходите от загуба на производителност и съпътстващи грижи, предоставени от членове на семейството, роднини или други близки.
Данните са част от доклад, представен на последния конгрес на Европейското дружество по кардиология, който се състоя наскоро в Амстердам.
Числата в него показват, че Гърция е похарчила 210 евро на човек от населението за грижи, свързани със сърдечносъдови заболявания, включително инсулти, което съответства на 14,2% от разходите за здравеопазване през 2021 г.
В същото време разходите за лекарства за пациенти със сърдечносъдови заболявания са 829 млн. евро – над 2 пъти повече в сравнение с тези в Чехия, където сумата е 384 млн. евро, и близо 1,5 пъти повече в сравнение с разходите в Португалия, където размерът им е 557 млн. евро.
Специалистите са категорични, че тази голяма разлика между Гърция и другите две европейски страни е свързана с прекомерното предписване на лекарства като цяло от една страна и от друга – с ограничената употреба на генерични продукти.
„Въпреки че страната ни не изостава значително от средните европейски показатели по отношение на разходите за хоспитализация, тя изостава по отношение на регионите, тъй като главно на островите и в някои райони на периферията услугите, необходими за справяне с остри сърдечни проблеми са изключително ограничени“, коментира проф. Панайотис Вардас, професор по кардиология и бивш президент на Европейското кардиологично дружество.