След като гръцкото правителство се сблъска с хладна съпротива от страна на лекарите на частна практика, които не желаят да работят в селски здравни центрове и обществени болници, то извежда на дневен ред нова мярка за справяне с недостига на медицински персонал, пише еKathimerini.com.
Според министъра на здравеопазването Адонис Георгиадис селските райони ще бъдат разделени на две категории в зависимост от степента на недостиг на публичните здравни услуги в тях и липсата на отклик на поканите за запълване на вакантните места.
Новите мерки ще бъдат включени в законпроект, който министърът планира да внесе в парламента тази седмица.
Лекарите, които се съгласят да поемат работа в район от по-високата категория, ще получат увеличение на заплатата от 3600 евро годишно и двойно повече - 7200 евро, за покриване на нуждите от специализирана помощ в медицинските специалности с най-голям дефицит.
Тези, които заемат длъжности в район от втора категория, където недостигът е по-лек, ще получат съответно увеличение от 2400 евро и 4800 евро, уточни Георгиадис.
Той добави, че новото законодателство ще му даде и по-големи правомощия да се занимава по-пряко с проблема с недостига на медицински персонал, който става все по-остър.
Че те гърчолята живи да ги ожалиш. Въоръжените простаци и патрициите тук не падат под 10 000 евро месечно!
3600 евро ГОДИШНО - тоест по 300 евро на месец . Голямо “увеличение”, няма що. Апропо - забелязахте ли думата “ЗАПЛАТА” ? В Гърция ОПЛ явно не са като нашите дерибеи, дето разчитат на капитация и “профилактика наужким” , ами разчитат на държавна заплата.
В Гърция също имат капитация и е в пъти по-висока. Тези суми некоректно са назовани, че са към "заплата", по-скоро са като нашите за неблагоприятни условия.
Така се прави при истинския капитализъм.