Със 109 гласа „за“ парламентът прекрати предсрочно мандата на управителя на НЗОК проф. Камен Плочев. Против бяха 72 народни представители, а въздържали се - 30.
Припомняме, преди седмици настоящият управител на фонда проф. Камен Плочев информира членовете на Надзорния съвет, че тримесечният му болничен изтича, но според екипа, който го лекува, му е необходим още месец, за да се възстанови. „Вземането на решение дали да продължа да изпълнявам задълженията си като управител или да предложите на Народното събрание прекратяване на правомощията ми е Ваша отговорност“, посочваше в писмото си проф. Плочев. Впоследствие Надзорният съвет реши да изпрати писмото до парламента, който да реши казуса, а миналата седмица ресорната комисия взе решение да прекрати мандата му. Крайната дума обаче бе на депутатите.
Очаквано, гласуването на оставката на проф. Плочев в планарна зала днес се превърна в размяна на остри реплики от страна на управляващи и опозиция.
Доц. Лъчезар Иванов от ГЕРБ определи проф. Плочев като изключителeн специалист, който е създал дисциплината имунология във ВМА, както и отговорен професионалист и лекар. „Бих искал да предпазя всички колеги от политически залитания и пледоарии в защита на проф. Плочев“, заяви той. Доц. Иванов изтъкна още, че проф. Плочев е достоен човек който носи отговорност и осъзнава много добре своето заболяване, което е от години. Той напомни и че в писмото си проф. Плочев посочва, че законът трябва да бъде спазен. Иванов допълни, че НЗОК е единствената финансова институция, която финансира здравеопазването в България и в момента на практика е оставена на автопилот. „Системата не може да продължава да функционира така“, категоричен бе той, като посочи, че по време на тримесечното отсъствие на проф. Плочев в сектора има натрупания проблеми, сред които очакваното провеждане на конкурси в РЗОК за избор на директор, за да може те да бъдат изпълнявани функциите си. „Ние не сме бягали от отговорността – лично аз считам, че законът трябва да бъде спазен“, каза още доц. Иванов.
От опозицията бяха категорични, че проблемът с мандата на проф. Плочев трябва да излезе от личностния момент и че трябва да се повдигнат сериозни въпроси, касаещи системата, сред които начинът, по който се избира управителят на НЗОК, неговите правомощия, както и цялостната промяна на здравноосигурителния модел. Депутатите от БСП определиха проф. Плочев като поредният „бушон“ в системата, който ще изгърми заради натрупаните проблеми в нея.
Яростна защита на управителя на НЗОК изрази Славчо Велков от левицата, който заяви, че срещу него се води кръстоносен политически поход. Той припомни и серията писма на проф. Плочев във връзка с дълговете на касата към чужди фондове, като подчерта, че в крайна сметка професорът е бил прав за размера им. Депутатът от БСП заяви и че има тежки проблеми с лечението на български граждани в европейски страни.
Според колегата му от левицата проф. Георги Михайлов системата не се води на автопилот, а пилотът я води към земята. По думите му проблемите в здравеопазването идват от запазването на статуквото. „Какво избираме ние в парламента - управител на НЗОК, който няма глас в Надзорния съвет на НЗОК“, попита още проф. Михайлово. Той допълни, че е крайно време да се тръгне към решаването на проблемите на българското здравеопазване и изтъкна, че за тях се взимат палиативни мерки. Сред тях, стана ясно от изказването му, са неприетите на практика мерки в лекарствения сектор.
Депутатът от ДПС д-р Нигяр Джафер определи „случая Плочев като поредния фрагмент от безизходицата в системата на здравеопазването“. Тя изтъкна, че той е 17-ият управител на НЗОК и допълни, че откакто е взето решение за промяна на реда на неговото избиране, никой от управителите на фонда не е изкарал пълния си мандат. „Парадоксът е, че колкото по-консенсусно избираме управителите на НЗОК, толкова по-бързо си тръгват те“, заяви д-р Джафер, като посочи, че хаосът в системата няма да се оправи с оставката на проф. Плочев. Системата има прекрасни лекари и лоши и неадекватни управленски решения, повече пари и нужда от още повече пари, допълни тя. По думите й не професор Камен Плочев е човекът, който трябва да си подаде оставката, а други хора трябва да си отидат.
Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова от своя страна заяви, че се спекулира с изказвания по отношение на проф. Плочев и подчерта, че в пленарна зала се обсъжда личното му желание, изразно в писмото му. Конкретно за твърденията за проблеми с лечението на български граждани в страни от ЕС, тя поясни, че е задала въпрос по темата на здравния министър, от отговора на който става ясно, че писмени жалби за отказ за предоставяне на медицинска помощ на здравноосигурени български лица в ЕС не са регистрирани в НЗОК.
Скандал в парламента заради прекратяването на мандата на проф. Плочев
15.06.2018 11:50:00 Полина ТодороваПрекратяват мандата на проф. Камен Плочев
14.06.2018 15:49:02 Полина ТодороваМинистър Ананиев: Проф. Плочев е достоен лекар и човек, с удоволствие ще работим с него
08.06.2018 10:14:28 Полина Тодорова