Въпреки възраженията на Министерствата на здравеопазването и образованието, работодателските и съсловните организации, народните представители в парламентарната здравна комисия приеха с пълно единодушие решение за предприемане на мерки и действия за подобряване на осигуреността в системата на здравеопазването с медицински сестри и акушерки.
В решението е записано, че в срок до два месеца от приемането му министърът на здравеопазването трябва да представи на Народното събрание стратегия за увеличение с минимум 30% на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030 г. Стратегията трябва да включва подобряване достъпа до висше образование и броя на местата държавна поръчка; финансиране от държавния бюджета на таксите за общежитията и стипендиите за студенти от професионално направление „Здравни грижи“ - медицински сестри и акушерки; информационни кампании за повишение на престижа на професията „медицинска сестра“ и „акушерка“ и за стимулиране на приема във висши медицински училища и колежи на студенти в професионално направление „Здравни грижи“, организирани от Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието и науката; мерки за насърчаване на придобиване на специални знания и статут на „педиатрична сестра“ и осигуряване на минимално основно трудово възнаграждение на медицински сестри в размер на 90% от средната работна заплата за страната. В срок до три месеца трябва да се създаде правна възможност НЗОК да финансира пряко дейността им, министърът на здравеопазването съвместно с министъра на финансите и министъра на образованието и науката трябва да предложи до два месеца финансов план за постигане на посочените цели и проекти за изменения и допълнения на действащото законодателство.
По предложение на депутата от ИТН доц. Силви Кирилов беше прието медицинските сестри и акушерките да станат защитени специалности.
От името на МЗ зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков заяви, че Министерство на здравеопазването вече е изготвило проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, с който се предлага дейностите в обхвата на пакета, свързани с оказване на здравни грижи в дома на новородените деца да се осъществяват от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти, работещи в амбулатория за първична медицинска помощ или от индивидуална или групова практика за здравни грижи чрез договор с амбулатория за първична медицинска помощ. На настоящия етап домашните посещения на новородените до 6 месеца след изписване от лечебното заведение се осъществяват само от медицински специалисти по здравни грижи от амбулатория за първична медицинска помощ. Предстои обнародване на наредбата в „Държавен вестник“.
Д-р Пенков подчерта, че увеличаването на трудовите възнаграждения на медицинските сестри е най-съществената стъпка за повишаване привлекателността на професията, което обаче излиза извън правомощията на МЗ при действащото законодателство и организация на здравеопазването.
„В момента се обучават над 3000 медицински сестри. Като се има предвид, че обучението е 4 години, ние физически не можем да изпълним решението от 30% осигуреност от липсващите 29 000 медицински сестри. За последните 10 години са завършили 4 769 медицински сестри, а завършилите лекари са 7 516. Нужно е да има прецизиране на този текст на решение, но подкрепяме темата“, каза още д-р Пенков.
Зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов каза, че Лекарският съюз дава принципна подкрепа за всички предложения за решаване на кадровата криза в здравеопазването, но за съжаление тя е факт за всички специалности, а не само за медицинските сестри и акушерките, и в такова решение трябва да се имат предвид всички специалисти.
„Категорично не сме съгласни НЗОК да финансира пряко дейности на медицинските сестри и акушерките. Това е договорен процес, свързан с НРД. НЗОК закупува дейност, а не дава заплати. Трябва да има ясно регламентирана дейност, съгласувана с БЛС. Не е ясно и защо медицинските сестри и акушерките да имат магистърска степен. Навремето, когато нямаше недостиг, започваха с УПК и впоследствие се усъвършенстваха“, каза д-р Брънзалов.
Той припомни, че БЛС е заплатил за изработване на методика за оценяване на медицинския труд, но никой не е проявил интерес към нея, а се продължава с настояването за административно увеличение на заплатите.
От името на НСОПЛБ д-р Гергана Николова каза, че това, което се прави за сестрите, трябва да се прави и за лекарите, защото след 7 години ще се сблъскаме с този проблем. „Сестрите и акушерките не могат да работят сами, трябва да има назначение от лекарите. Трябва да помислите дали няма по този начин сестрите да напуснат болниците, а дефицитът е там. Лекарите и медицинските сестри работят в екип и не могат да работят самостоятелно“, категорична беше тя.
Александър Александров от Съюза на лекарските асистенти и фелдшерите подкрепи решението, но заяви, че към него категорично трябва да се включат и лекарските асистенти.
Според Мария Минчева от БСК не е възможно за всяка дефицитна професия или специалност да има стратегия и да се поставят неизпълними срокове. Увеличаването на заплатите трябва да е резултат от естествен процес, а не от административен подход, а според Свилена Димитрова от ББА трябва да разберем, че миграцията е естествен процес и не може да се ползват административни мерки за спирането й.
Председателят на здравната комисия д-р Александър Симидчиев обаче заяви, че ако „не направим нещо спешно, няма да имаме функциониращо здравеопазване в следващите години“. „С това решение искаме да заострим вниманието на МЗ. От 42-то НС не се е случило нищо в тази посока. Проблемът е критичен“, каза той.
Според народния представител от ИТН Силви Кирилов решението не е нещо фрапантно, но е стъпка напред.
Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ пък каза, че това решение няма да доведе до решаване на проблемите, но е стъпка в тази посока. „Най-големият проблем е във възнагражденията на медицинските сестри, но това няма да се случи с решение. То е пожелателно. Ако се приеме реда за заплащане, ще противоречи на ЗЗО, в който е записано, че заплатите се договарят в КТД. Време е всички политически сили да вземем решение за обща стратегия в здравеопазването за следващите 15-20 години“, заяви той.
Предстои решението да бъде гласувано в зала, вероятно следващата седмица.
Върнете им обучението две години - 11 и 12клас. Дайте им заплати и възможност за надграждане. Стига държахте пенсионерки на ръководни длъжности без да давате шанс на младите. Те се отвратиха ...
За всички е ясно, че нашето първенство не може да се мери във финансов аспект с големите западноевропейски шампионати, а дори и с повечето първенства от Централна Европа. Ограничени от финансовите си възможности, понякога е трудно за нашите отбори да привлекат наистина качествени чужденци, но все пак да се каже, че индивидуална класа в нашето първенство отсъства би било погрешно. В българската Първа лига има играчи, които определено можем да кажем, че получават солидно възнаграждение. Такива за настоящия сезон са: Матиас Фаетон – 35 000 евро на месец Руан Секо – 35 000 евро на месец Дюкенс Назон – 30 000 евро на месец Юрген Матай – 30 000 евро на месец Ноа Сонко Сунберг – 25 000 евро на месец Тобиас Хайнц – 20 000 евро на месец Ивайло Чочев – 15 000 евро на месец Рикардиньо – 10 000 евро на месец Ивелин Попов – 8 000 евро на месец
Боклуците от политическата класа -комуняги, популисти и фалшиви десни добра стратегия са избрали -канибализъм с който да владеят всички глупаци в комунистическото здравеопазване и гнусната НЗОК- основния виновник не без помощта на политическия боклук да 'плаща' мизерно и така да контролира съсловията. НО МЛАДИТЕ ЛЕКАРИ НЯМА ДА МОЖЕ ДА КОНТРОЛИРАТЕ ТЕ ЩЕ СА ВЪВ ФРАНКФУРТ НА МАЙН УТРЕ, А ВИЕ НА МАЙНТА СИ В СКАПАНАТА ВИ КОМУНИСТИЧЕСКАТА ВИ ТАТКОВИНА. Те ще ви го начукат на всички пролетарски отрепки
Парите за сестрите от бюджета на МВР, той и без това е толкова раздут, че се чудят вече какво да си купят и колко премиални да си дадат.
Каква невероятна йезуитщина и перфидност от страна на някои представители на съсловието ни.