Цьолиакията е генетично заболяване, което носят приблизително 1 на 100 души и изисква спазването на стриктна безглутенова диета. Заболяването уврежда еднакво деца и възрастни, но само децата получават ТЕЛК, и то ако са проявяват симптоми. По данни на НЗОК децата, диагностицирани с цьолиакия, са близо 500. Няма данни за възрастните с това заболяване.
Това каза пред на Bulgaria ON AIR Ралица Мавродиева от Асоциация Цьолиакия България.
Заболяването има повече от 300 симптома, които могат да наведат специалистите към много други заболявания. "Най-често срещаните симптоми са силно издуване на корема като балон, диария, умора, необясними смени на настроенията при възрастните", каза Мавродиева. Тя подчерта, че най-добре проблемът се открива чрез кръвен тест.
Основният проблем пред пациентите с цьолиакия е сигурното безглутеново хранене навън.
"Никой не контролира безглутеновата храна. Важно е, когато се приготвя, да е в чиста среда. Към момента нямаме разписани правила, водим се по стари методики. На пациентите в болница не се осигурява храна, трябва да я приготвят техни близки. В столицата има отделни детски градини, които по своя инициатива приготвят безглутенова храна, директорите се справят и готвят отделно. В община Варна го правят и има осигурена храна в детските градини", разказа Мавродиева.
Родителите на деца с цьолиакия са принудени да им носят храна в кутии, когато са поканени на рожден ден, на събиране с приятели.
"Парадоксът е, че ние трябва да бъдем болни за ТЕЛК. Ако детето спазва диета, неговият ТЕЛК ще бъде отнет, защото по документи и изследвания е добре. Ако не получиш ТЕЛК, не получаваш и финансова подкрепа, в момента получаваме брашно по Здравна каса. Постъпва се в болница за изследвания, изписва се от там. На нас ни предписват брашно, получаваме го от аптека, максималното количество е 12 кг, те стигат за дете за месец", каза още Ралица Мавродиева.
Основната битка през 2025 г. на Асоциация Цьолиакия България ще бъде осигуряването на безглутенова храна в детските градини и болниците.