Много са нещата, които биха могли да се направят по отношение на фармацевтичната индустрия у нас, но изискват промяна в мисленето у хората, които управляват България. Това каза Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), пред Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му на първо място трябва да има разбиране, че в сектора трябва да се инвестира. „Необходима е устойчивост на финансирането на лекарствените продукти. В момента фармацевтичният сектор работи в ситуация на отложени бюджети, а вече сме в средата на годината“, каза Денев.
Той подчерта, че средствата, които компаниите връщат на НЗОК под формата на отстъпки, зависят изцяло от държавния бюджет, а миналата година по този начин са били възстановени 27% от публичните разходи на Касата за медикаменти. По думите на директора на ARPharM заради липсата на предвидимост и несигурността голяма част от компаниите предпочитат да се изтеглят от пазара и да заложат на партньорския модел. Това обаче не е гладък процес и води и до отлив на лекарствени продукти, макар и предимно на такива, които имат аналог, и много по-рядко на такива без аналог. Данните сочат, че между 200 и 300 са лекарствените продукти, които годишно спират да бъдат продавани в България и понякога това създава затруднения за пациентите.
Деян Денев обаче заяви, че клиничните изпитвания и привличането им в България са позитивен процес. В страната се правят изследвания от втора и трета фаза – разработки, които обещават да станат лекарствени продукти и се доказва тяхната ефективност, а безопасността им вече е доказана в първата фаза, посочи той.
„България има изключително големи възможности за привличане на инвестиция в тази сфера, ние сме конкурентни, но трябва да отбележим, че в последните години голяма част от клиничните изпитвания поради по-ниската цена, която можеше да бъде осигурена, се случваха в Украйна или в Русия. Трагичното развитие на ситуацията там обаче дава възможност България за нашия пазар на клинични изпитвания”, каза Денев.
Той припомни обаче, че едва 30% от одобрените в ЕС иновативни лекарствени продукти достигат до българските пациенти. По думите му трябва да се промени политиката на ценообразуване и предоставяне на отстъпки, за да може българските пациенти да имат достъп до терапии, без да се прибягва до „аптечен туризъм“.
„Изглежда прекрасно да имаме най-ниските цени в Европа, но икономията е майка на мизерията“, категоричен беше Денев.
Необходимо е г-н Денев да се отворят пазарите без регулациите, които в крайна сметка обслужват интересите на фирмите. И без ЕС и държавата да определя как да се ценообразува. И без като спре да е регистрирано лекарството да го пазаруваме по наредби на 10 пъти по- висока цена. Това е необходимо.
Никаква активност от НЗОК и МЗ по отношение на снабдяването с оригинални лекарства , особено тези , които използват трансплантираните пациенти.Престъпно деяние от тези институции.Народът е пушечно месо !!!