Вторник, 28 Март 2023
22
юни
2
 

В момента ставката за нощен труд е 25 ст.

Достойно заплащане на нощния труд поиска БАПЗГ

Петък, 22 Юни 2018 | 14:27:00
2

"Темата за нощния труд е изключително чувствителна и болезнена тема за професионалистите по здравни грижи. В малка част от лечебните заведения, в които има сключен Колективен трудов договор, се спазва ставката от 1 лев на час за нощен труд.” Това

"Темата за нощния труд е изключително чувствителна и болезнена тема за професионалистите по здравни грижи. В малка част от лечебните заведения, в които има сключен Колективен трудов договор, се спазва ставката от 1 лев на час за нощен труд.” Това заяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева, която взе участие в Дискусионния форум на тема “За достойни условия и заплащане на нощния труд и предотвратяване на последствията от него”, организиран от Конфедерацията на труда “Подкрепа” и Фондация “Фридрих Еберт”, информират от съсловната организация.

Често всяка втора нощ е работна за някои наши колеги поради огромния недостиг на сестри и акушерки”, изтъкна Василева. Тя допълни, че БАПЗГ е съсловна организация, която обединява около 50 000 професионалисти по здравни грижи (медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори и фелдшери), но не участва в договарянето на заплатите и условията на труд.

Поради тази причина ние активно ще се включим в тази кампания. Надяваме се с усилията на всички представени тук институции да постигнем по-добри условия на труд и по-високо заплащане на нощния труд”, заяви Милка Василева. Тя изтъкна, че здравословното състояние на професионалистите по здравни грижи се влошава с бързи темпове заради неспазване на трудовото законодателство.Причината е, че поради големия дефицит на медицински сестри и акушерки, често тези специалисти работят на две-три места и нерядко след нощна смяна в едно лечебно заведение, отиват за дневна смяна в друго лечебно заведение. “Именно благодарение на това огромно натоварване на специалистите по здравни грижи здравната ни система продължава да съществува”, подчерта председателят на БАПЗГ и допълни, че е назряло времето за промени, които да подобрят състоянието на съсловието, а това от своя страна ще подобри качеството на тяхната работа, ще привлече повече млади специалисти и ще стабилизира системата.

“Над 400 000 души у нас полагат нощен труд, който често води до физиологични, здравни, социални и демографски проблеми “, изтъкна в презентацията си Здравчо Здравчев, председател на Национална федерация “Техническа индустрия, наука и информатика” към КТ “Подкрепа”. Той допълни, че за 10 години минималната работна заплата е скочила почти три пъти, а ставката за нощен труд не се е променила. Затова от КТ “Подкрепа” ще настояват  тя да бъде процент от минималната работна заплата.

В момента ставката за нощен труд е 25 ст. От синдикалната организация ще предложат допълнителното възнаграждение за всеки час работа от 22:00 до 06:00 часа да стане 0,5% от минималната работна заплата за страната, т.е. 2,55 лв. Така в рамките на нощната смяна, която не бива да е по-дълга от 7 часа, специалистът, полагащ нощно дежурство, ще получи общо 17,85 лв. Сред другите искания са намаляване на работната седмица от 56 часа до 48 часа, както е в другите страни от ЕС, служителите и работниците да могат да отказват нощен труд и др.

“Над 3 млн. германци полагат нощен труд. От 2015 г. в Германия добавката за нощен труд е станала 25% от възнаграждението на специалиста, а в някои случаи достига до 30%”, изтъкна oт своя страна д-р Хелене Кортлендер, директор на Бюро България – Фондация “Фридрих Еберт”.

Участниците в дискусията подписаха споразумение, в което са залегнали основни искания за по-добри условия и заплащане на нощния труд. То ще бъде подложено на обществено обсъждане, след което ще бъде внесено в отговорните институции.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
M%a3

Анонимен 30.12.2018 11:49:14

На тази Асоцияция трябва да се сложи край. 82 бр. са в Ръководството. Ръководство +администрация -20,Упр.съвет -17 , Регионални колегии - 28 / отговорници и толкова офиси и секретарки /, Нац.контр.комисия - 1 , Нац.комисия по проф.етика - 1, Нац.съвет по качество - 13 , Нац.съвет на гл.мед.сестри -1. Те са повече от изчезващите мед.сестри. От кого ще вземат в бъдеще чл.внос , за да се издържат , след като няма да ни има.?На намаляващият брой сестри такова ръководство не е нужно.

Гост 22.06.2018 14:48:32

Тази пак се активира. Хората искат ново лице, тя драпа ли драпа. Много разбира от болничен труд и от нощни...


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Паскалев: Заради застаряване на населението бъбречните заболявания у нас се увеличават
28.03.2023 15:10:29

Проф. Паскалев: Заради застаряване на населението бъбречните заболявания у нас се увеличават

Преди около 10 години статистиката у нас показваше, че честотата на бъбречните заболявания е 12,8 ...

БЛС: Пациентите не трябва да се превръщат в заложници на чужди интереси
28.03.2023 14:17:55

БЛС: Пациентите не трябва да се превръщат в заложници на чужди интереси

Пациентите не трябва да се превръщат в заложници на чужди интереси, маскирани зад паравана на доб ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...