Едва 20% от вирусоносителите имат симптоми, а не повече от 4-5% имат нужда от болнично лечение. Това каза главният държавен здраве инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНТ.
„Когато има огнища, има възможност и за дифузно разпространение на заразата, защото всеки един от работещите има много широки социални контакти. От 140 положителни днес, близо 60 са в Смолян. В тези огнища се опитваме да действаме фокусирано и локално. Имахме такива случаи на много други места и в рамките на седмица успяваме да ги потушаваме. Надявам се, че и тук мерките ще дадат резултат“, уточни той.
Той обясни, че повечето тестове, които в момента се правят са по инициатива на работодател, община или организация, което не е чак толкова положително нещо. „Вкарваме твърде голям ресурс в една моментна снимка, което не е лошо, защото виждаме какво се случва, но по-добре е да вложим усилия да не се случва. Бих препоръчал на работодателите и организации по-скоро да предприемат действия да се намалява разпространението на заразата“, каза доц. Кунчев.
По отношение на резултатите от тестовете, той поясни, че в повечето случаи, когато показват неточни резултати, те са фалшиво отрицателни, а не фалшиво положителни. „Ако има симптоми, тестът е най-точен“, каза доц. Кунчев. По думите му епидемиологът в РЗИ е този, който определя кръга на контактите и не е необходимо да се разширява излишно.
По отношение на провеждането на футболните мачове главният здравен инспектор каза, че наказания за неспазване на мерките по стадионите има за организаторите на футболните мероприятия. „Ако хората не спазват правилата, капацитетът няма значение. Искаме да не пречим на нормалния живот и хората да могат да бъдат на стадионите, но ако те не са дисциплинирани, ще ни принудят да върнем мерки, които не са желани от никого“, каза доц. Кунчев.
Главният държавен здравен инспектор постави акцент върху съзнанието на гражданите и каза, че му е изключително неприятно да трябва да спира масови събирания като например рокерски събор - дори и да е на открито, тези хора вечер ще са по заведенията. По думите му това е ново потенциално огнище със сигурност. Той даде пример и с родители, които, въпреки че и двата са с положителни проби, изпращат детето си на детска градина.
Въпреки това, доц. Кунчев подчерта, че повечето хора спазват мерките. „На тези, които не ги спазват, ще налагаме глоби, докато се научат да ги спазват“, каза той.
Доц. Кунчев заяви още, че не се наема да прави прогнози за есента, защото все още знаем малко неща за този вирус, а и той проявявал качества, които не се връзвали с досегашните познания за респираторен вирус. „Продължавам да имам някаква малка надежда, че при по-рязко увеличаване на температурите, ще има някакво ограничаване, но не трябва да допускаме тези масирани огнища с много заразени, защото те преливат в обществото“, каза той.
В момента сме на границата сме на някои места да се изпуснат нещата. „Там, където има добра съгласуваност между щабовете, там няма проблем с осигуреността на лечение, но има и обратния пример, където организацията не е добре и всеки се чуди как да прехвърли болните и отговорностите на другия“, каза доц. Кунчев.