„В света има два клъстера на маймунска шарка с два варианта на mpox вируса – Централен африкански и Западен африкански вариант. Новият щам, който се е появил сега, е дъщерен на Централния африкански, предава се по-лесно от човек на човек и е с малко по-тежко проявени клинични симптоми“. Това обясни пред БНТ инфекционистът доц. Трифон Вълков.
В допълнение той посочи, че случаите, които са били диагностицирани у нас през 2022 – 2023 г., са били причинени от щамове на Западния африкански вариант.
„Това не е инфекция по подобие на други лесно предаваеми респираторни инфекции, каквато беше COVID, какъвто е грипът, така че такъв тежък риск за разпространение не съществува“, каза доц. Вълков.
Специалистът обясни още, че протичането на инфекцията по правило не е тежко, а обривът е характерен – обхваща периферните части на тялото – главата и крайниците.
„Всички обривни единици се появяват едновременно, те са в един стадий, няма динамика в развитието, няма нови обриви“, допълни още доц. Вълков.
Инкубационният период е около 10 дни до 2 седмици с поява на висока температура, обща отпадналост, ставно-мускулни болки, главоболие, могат да се появят повишени и болезнени шийни лимфни възли, стана ясно от думите му. Той подчерта, че при имунокомпетентни хора инфекцията се самоограничава в рамките на няколко дни, без да е необходимо специално лечение.
Д-р Вълков уточни, че ваксина срещу маймунска вариола практически не съществува, но разработената от Bavarian Nordic – Invanex срещу вариола се прилага с успех.
Рискът за широко разпространение на mpox не е голям, но глобалните усилия трябва да бъдат насочени към това инфекцията да бъде ограничена до африканския континент, посочи още той.