„Гнойният хидраденит е възпаление на космения фоликул, ангажиращо мастната и потната жлеза на същата област. Това са най-тежките, трудни, упорите и мъчителни случаи на кожно заболяване в нашата практика. Те са мъчителни както за пациента, така и за лекаря, защото гнойниците се появява по слабините, под мишниците, меките тъкани на тялото. Хората са изключително измъчени“. Това каза доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиниката по дерматология на ВМА в подкаста на БНР „Кожа и слънце.
По думите му допреди години в повечето случаи прилагахме почти само палеативна терапия, с обработка на раните и дълги месеци прием на антибиотици. „Гнойният хидраденит е инфекциозно заболяване, но противно на очакванията, инфекцията е полимикробна. Не е само стафилококи, които повечето колеги изолират. Проблемът е, че допреди две - три години нямаше адекватно лечение. Лечението с антибиотоци беше единственото, защото пък нелекуван процесът градира и може да достигне и до крайна инвалидизация. Златният стандарт преди години беше хирургична ексцизия, изрязване до здраво и раните се оставят отворени и се чака да зараснат вторично. На мястото на бившата рана, там се образува белег, който е болезнен при всяко движение“, каза доц. Кантарджиев.
Той допълни, че заболяването може да се провокира от различни фактори, а най-рискови са хората, които в младежките си години са имали тежко акне.
„Главното е, че вече има въведена в световен мащаб нова и адекватна терапия, която действа по изцяло различен механизъм. Това може да бъде инжекционна, която се слага веднъж на две-четири седмици или биологична терапия чрез моноклонални антитела, която тенденция е световна по отношение на тежките кожни и изобщо възпалителни заболявания. Постигнахме огромни успехи в лечението на псориазис или атопичен дерматит. В момента тенденцията за лечението на гнойния хидраденит е тази – чрез лечение на моноклоналните антитела“, каза още доц. Кантарджиев.
Той обаче допълни, че лечението е налично у нас, но пациентите трябва да минат през одобрението на комисия, която е в Стара Загора, тъй като там се намира и Експертния център за гноен хидраденит. „Според мен това означава, че милион и половина София е лишена от достъп. Не мисля, че тук липсват специалисти. Между 2-4 000 души са с това заболяване, така че не може да се обърне адекватно внимание на всеки само на едно място. доц. Кантарджиев. Той очаква реакция от новото ръководство на Министерството на здравеопазването, защото при 90 на сто от случаите с новата терапия се постига трайна ремисия.
Навременното и адекватно лечение води до пълно излекуване, макар че заболяването може да рецидивира, допълни още дерматологът.
Целия епизод на подкаста може да чуете тук.