!
Неделя, 20 Април 2025
04
май
 

Доц. Матеев: До 2025 г. се очаква ръст от 18% на случаите на меланома в света

Четвъртък, 04 Май 2023 | 16:47:43 Невена Попова


Случаите на меланом в света нарастват с всяка изминала година, в момента техният брой в света е около 287 000, а прогнозата на експертите е, че до 2025 г. броят на засегнатите в света ще нарасне с 18% и ще достигне до 340 000 с тенденция през следващит

Случаите на меланом в света нарастват с всяка изминала година, в момента техният брой в света е около 287 000, а прогнозата на експертите е, че до 2025 г. броят на засегнатите в света ще нарасне с 18% и ще достигне до 340 000 с тенденция през следващите години да надхвърли 500 000. Тези данни изнесе на пресконференция в столицата председателят на Българското дерматологично дружество доц. Гриша Матеев по повод старта на традиционната кампанията „Евромеланома ‘23“, която се провежда за 18-ти път у нас. 

Доц. Матеев отбеляза, че има редица фактори, които обуславят ръста на случаите от това тежко злокачествено заболяване, но предупреди, че предпазните мерки, които препоръчват специалистите, се отнасят и до другите видове кожен рак – базоцелуларен и спиноцелуларен карцином. Той обърна внимание на факта, че предизвикателствата по отношение на рисковете ще се увеличават и с климатичните промени, най-вече със затоплянето, а така също и поради демографски причини, като застаряването на населението.

Доц. Матеев отбеляза още, че при мъжете се наблюдава с 10% по-голям риск от меланом, защото по правило те по-често работят на открито без предпазни средства и са по-небрежни към здравето си.

Изгарянията в ранна детска възраст са най-сериозният рисков фактор за поява на меланом, категорична бе проф. Снежина Василева, дерматолог в Александровска болница. Тя припомни, че е важно да се обърне внимание за съмнителни бенки или петна и по гърба, дланите и стъпалата.

„Рискови зони са и долната трета на подбедрицата и окосмената част на главата, на нея трябва да се обърне много сериозно внимание, защото в тази зона може да има бенки, които се променят много бързо“, каза проф. Василева.

Тя също така посочи, че немеланомните кожни тумори обикновено дебютират след 50-годишна възраст, и ако са открити навреме могат да бъдат оперирани и лекувани и да не застрашават живота на пациента.

Кампанията ще се проведе на 10 май и в нея за пореден път ще участват много дерматолози от цялата страна, като списък на кабинетите и клиниките ще бъде публикуван на сайта на Българското дерматологично дружество.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tuMP


Всичко за коронавируса
Още новини
Честит празник на всички християни!
20.04.2025 00:00:01

Честит празник на всички християни!

Уважаеми читатели, екипът на Zdrave.net Ви пожелава светли празници! ...

Две бъбречни трансплантации извършиха в УМБАЛ „Лозенец“
19.04.2025 12:16:09

Две бъбречни трансплантации извършиха в УМБАЛ „Лозенец“

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното р ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...