!
Петък, 08 Ноември 2024
23
юни
 

Доц. Околийски: Трябва да бъдем много внимателни и предпазливи сега

Вторник, 23 Юни 2020 | 10:09:28


„Както и да го наречем, това, което наблюдаваме, е наистина едно много тревожно връщане - увеличаване на броя на новозаразилите се, смъртни случаи, занемаряване на мерките, СЗО говори за втори пик на инфекцията“. Това заяви пред БНТ

„Както и да го наречем, това, което наблюдаваме, е наистина едно много тревожно връщане - увеличаване на броя на новозаразилите се, смъртни случаи, занемаряване на мерките, СЗО говори за втори пик на инфекцията“.

Това заяви пред БНТ доц. Михаил Околийски, представляващ Световната здравна организация у нас.

Според него хората са знаели, че трябва да продължат да се пазят, но са допуснали нещата да се променят в недобрата посока и причината за това е в нашата народопсихология.

„За съжаление имаме такава народопсихология - понякога, след като сме направили нещо много добро, с обединени сили, цялата нация сме постигнали нещо, да го поставим под въпрос. Още не е късно да излезем с не толкова големи щети от тази ситуация", коментира доц. Околийски.

Той подчерта, че СЗО винаги се съобразява с научните достижения и становищата на експертите в науката ,когато разработва препоръки за поведение. В този случай, уточни доц. Околийски, препоръката е била мерките да се разхлабват една след друга и да се изчаква със следващото разхлабване, за да се види какъв е ефектът и да се намери балансът между разхлабване на мерките, запазване на икономиката и предпазването на населението. Това, което се е случило обаче е че тъй като се премахнаха много мерки накуп, не може да се каже разхлабването на кои точно е довело до настоящата ситуация. Експертът посочи, че според него поставянето на КПП-та не са непременно най-ефективната мярка.

Що се отнася до обстановката в Европа доц. Околийски коментира, че в момента, образно казано, има две Европи, за съжаление. Едните страни вече като че ли се справят с проблема, въпреки че минаха през ада - Италия, Испания. В други страни - Северна Македония, Гърция, България, Румъния се увеличават заразените".

Най-много са инфектираните в Латинска Америка и Бразилия, много притеснително обаче е, че инфекцията се е пренесла и в Северна Африка, където здравните системи не са особено ефективни и много лесно могат да се счупят, а и не могат да предоставят интензивни грижи.

Трябва да бъдем внимателни, осторожни и предпазливи, призова той. И даде за пример Англия, където "Ливърпул", отбор, който от 30 години се стреми към шампионската титла, играе пред празни трибуни.

От първия момент на пандемията СЗО има константното съветване хората да се пазят и да спазват много добра лична хигиена, да спазват физическа дистанция. Може да продължим да бъдем социално активни въпреки мерките, категоричен беше доц. Околийски.

СЗО се опитва да помогне на всяка страна съобразно потребностите й. Невинаги обаче тези препоръки могат да намерят най-доброто народопсихологично обяснение, допълни той.

Доц. Околийски заяви още, че му се иска да говорим оптимистично и да търсим положителното, което доскоро много по-лесно можехме да го намерим, защото България е била една от страните в Европа, които са се справяли най-добре.

"Аз не мисля, че България е опасна дестинация. Трябва да покажем на света, че ние сме едни много съзнателни и надеждни към превенцията хора", завърши той.

Доц. Околийски призна, че е приятно впечатлен от работата на здравните медиатори и се е убедил колко полезна е тя при посещението си в Ямбол. Техният труд и усилия обаче понякога са компрометирани от разнопосочните послания на други хора, правили изказвания и препоръки по темета.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
M2xr


Всичко за коронавируса
Още новини
2,3 млн. пациенти обслужени електронно след въвеждането рецептурните е-книжки
08.11.2024 17:20:18

2,3 млн. пациенти обслужени електронно след въвеждането рецептурните е-книжки

Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. л ...

Кой има право на електронна рецептурна книжка (ЕРК)?
08.11.2024 16:59:32

Кой има право на електронна рецептурна книжка (ЕРК)?

Кой има право на електронна рецептурна книжка? Това е въпросът на седмицата в рубриката на Здравн ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...