Отпадането на мораториума върху нови лечебни заведения и дейности през 2024 г. е изключително непоследователно решение. То беше съгласувано с политическите ни партньори, а не беше гласувано в зала. Това каза зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. Михаил Околийски пред БНТ по повод приетия на второ четене бюджет на Касата.
По думите му мораториумът е един от начините бюджетът да бъде разходван по най-добрия начин, а не „да се разкриват нови и нови болници и с трикове като други адреси на същата болница, за да може да се разпределя този ресурс на все повече играчи“. „Ние имаме твърде много болници, те са над 320. В Австрия, която е сравнима като население, има 70 болници. Вместо всички партньори да се обединят и да вземат едни адекватни решения този рекорден бюджет за здраве така да се харчи, че да се усети от българските граждани, се стига до някакви дребнотемия и всъщност противоречиви решения“, каза доц. Околийски.
Здравната ни система няма ресурс да поема повече структури, смята той. „Няма и нужда от повече болници, тъй като едва около 50% имаме използваемост на леглата. Този ресурс се харчи неефективно. Най-важното е да има драконовски контрол, който се опитваме да практикуваме в НЗОК. Работим с аналитично звено и актюери, които да дадат насоки на районните здравни каси“, подчерта той.
Той обаче подчерта, че най-голямото доплащане от пациентите не е за болнично лечение, а за сравнително евтино струващите лекарства. „С малки суми, но редовно. Те не се усещат от средната класа и богатите, но удрят по джоба на най-бедните“, каза доц. Околийски и допълни, че вторият проблем с бюджета е неприемането Касата да извършва централизирани търгове за лекарствата.
Зам.-министърът заяви, че се надява следващата година да се говори за рекорден бюджет за профилактика. „Трябва да говорим не за лечението на крайната фаза, а да има профилактика. Има ресурс за много добър скрининг и диагностика. Важно е да се знае колко е важно да се извършва профилактичен преглед поне веднъж годишно, тъй като засега само 30% от хората извършват такъв“, обясни зам.-здравният министър.
Гола вода е това момче! Лъжец и измамник, който никога не е учил медицина!!! Нищо не разбираш и от мениджмънт!
Някой някога трябва да потърси отговорност на Околийски за лъжите и манипулациите. Изключително неподготвен за замминистър и за шеф на надзора на НЗОК.
Ми то само си говорим, друго не се прави.
Този е пълен лъжец ,мислещ си ,че никой няма да провери твърденията му в интернет АВСТРИЯ 278 болници с 66 831 легла (76 легла на 10 000 души население) От тези 278 болници 122 са публични , 156 са частни (данните са от сайта на австрийската статистика www.statistik.at) . Скапани популисти и дезинформатори само и само да се каже, че България има някаква здравна система едва ли не надхвърляща стандартите на ЕС и няма нужда от финансиране. Заплатите на австрийските доктори пък са между 13-16 ПЪТИ над тези на българските. СРАМ ЗА ТАЗИ КОЧИНА В СТЕИЗ УПРАВЛЯВАЩИ КОМУНЕТА И ПОПУЛИСТИ !
В Австрия отделят около 90 млрд евро годишно за здравеопазване. Нещастник!!!