Относителният дял на лекарите, които работят в пневмо-фтизиатричните звена, на възраст над 60 години, е около 40%. Няма млади хора, които да желаят – както лекари, така и медицински сестри – да упражняват тази професия. Това заяви пред БНР председателката на Българското дружество по белодробни болести доц. Диана Петкова. Същото, даже по-тежко, е състоянието с медицинските лаборанти, с лекарите микробиолози, които работят в това направление, посочи тя.
„Това са данни, на които трябва да обърнем внимание, за да не се окаже, че след някоя и друга година няма кой да лекува българските пациенти и няма кой да предаде знанието на идните поколения“, предупреди специалистката.
По думите ѝ през последните години туберкулозната мрежа, както и звената, които се занимават с диагностика и лечение на тези пациенти, „не са в това състояние, което ни се ще да бъдат“. „Ситуацията не е много розова, но се надявам заедно с институциите да направим каквото е необходимо“, допълни доц. Петкова.
Тя посочи още, че имунизационната програма за туберкулоза през последните години заради антиваксърски движения не се спазва стриктно и призова младите майки да се уповават на научните доказателства и да вярват на това, което е доказано в медицината. „Тази ваксина работи, помага и е една добра превенция от заболяване“, увери специалистката.
Председателката на Дружеството по белодробни болести коментира и резистентността към медикаменти срещу туберкулоза. „При туберкулозата става дума за специфично лечение, което включва определени туберкулостатични медикаменти и за щастие нашата страна в сравнение с други европейски страни, включително и наши съседни страни като Румъния например, има нисък ръст на мултилекарствената резистентност“, каза тя и призова пациентите да спазват стриктно указанията на лекарите, да не прекъсват лечебните курсове, които провеждат, да не променят дозите на медикаментите, с които се лекуват, и при въпроси да се отнасят към специалистите. „Защото мултилекарствено резистентната туберкулоза е почти едно бактериологично оръжие и с нея трудно се справят страните, които имат проблем с резистентността на туберкулозния микобактерий“, обясни тя, но допълни, че за болните, които имат мултилекарствено резистентна туберкулоза, в България има обезпечено лечение със скъпоструващи медикаменти.