!
Неделя, 01 Декември 2024
18
май
 

Доц. Шиваров: Не е ясно доколко антителата срещу COVID имат протективно действие

Понеделник, 18 Май 2020 | 09:19:15


Фактът, че има излекувани от COVID без типично етиологично лечение, показва, че нашата имунна система работи и в един огромен брой от случаите може да изчисти вируса от организма на човека. Това каза имунологът доц. Велизар Шиваров, пред БНТ. П

Фактът, че има излекувани от COVID без типично етиологично лечение, показва, че нашата имунна система работи и в един огромен брой от случаите може да изчисти вируса от организма на човека. Това каза имунологът доц. Велизар Шиваров, пред БНТ.

По думите му това, което се знае със сигурност от резултатите на загинали и аутопсирани болни по света е, че става дума за мултисистемно заболяване, засягащо много вътрешни органи в  част от случаите.

Не можем да отговорим защо при едни хора вирусът засяга едновременно няколко органа, а при други протича относително като леко заболяване, локализирано главно в дихателната система. „В част от случаите става дума за патологочен свръх имунен отговор, който най-вероятно започва в белия дроб, благодарение на клетките на имунната система, които могат да помогнат за развиването на други, вече известни, патогенетични механизми, по които заболяването уврежда нашия организъм. Един такъв механизъм, който в последните месеци стана много ясно диференцируем, е развитието на коагулацията в малките съдове, които обграждат алвеолите и по този начин допълнително много съществено се нарушава отдаването на кислород до кръвта. Това е една от причините за хипоксия, характерната черта на това заболяване“, каза доц. Шиваров.

„Организмът изгражда имунитет. Образуването на антитела срещу коронавируса се случва. Въпросът е доколко те имат протективно действие. Не е ясно доколко значение има клетъчния имунитет. Американските учени откриват Т-клетки, специфични лимфоцити, които могат да разпознават части от вируса при пациенти, които са преболедували COVID-19. Това има огромно значение при изработването на ефективни ваксини.“, каза още доц. Шиваров.

По думите му теоретично заразил се и преболедувал коронавируса човек, не би трябвало да се заразява повторно, но не всички хора придобиват защитен имунитет.

„Рано е обаче да кажем кои хора образуват протективен имунитет и кои – не. Може да се докаже с антителата на преболедували хора, дали наистина са неутрализиращи или не, но това изисква по-специални тестове, които предполагат отглеждането на клетъчни култури, нещо, което в България не се прави“, каза доц. Шиваров.

Според имунолога него много подходи за създаването на ваксини срещу коронавируса. Някои от тях разчитат повече на образуването на антитела, други разчитат на образуването на Т-клетъчен отговор. Трети подходи разчитат на вирусни частици - на вируси, които са идентични, но вече са умъртвени. Там се разчита, че с въвеждането на убития вирус в организма, той ще се справи. Някои от тях ще работят, други – не. Много важна особеност е на проучванията  е безопасността на ваксината, за което е нужно много време“, каза той.

Той допълни, че бързото вкарване на такава ваксина в употреба, означава да има втора вълна. „Тоест ние бързо да можем да изследваме тази ваксина в условията на съществува инфекция. Ако заболяването драстично намалее, ще отнеме много по-дълго време за доказване на ваксината“, каза още доц. Шиваров.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
wFcy


Всичко за коронавируса
Още новини
Почина проф. д-р Константин Чернев
01.12.2024 12:51:13

Почина проф. д-р Константин Чернев

На 80 годишна възраст ни напусна най-уважаваният и изтъкнат специалист в България, доайенът, посв ...

Д-р Генади Костадинов: Помня учителите, които ни вдъхновяваха да бъдем по-добри лекари
01.12.2024 10:12:39 Невена Попова

Д-р Генади Костадинов: Помня учителите, които ни вдъхновяваха да бъдем по-добри лекари

Д-р Генади Костадинов е роден в София, но прекарва детските си години в Ямбол. Има брат близн ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...