По данни на НЗОК годишно се лекуват 90 619 души от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) или „болестта на пушачите“, което означава, че 10%-15% от хората у нас имат това заболяване на базата на тютюнопушене. България е на първо място в Европа по пушене според Евростат за 2023 г., на второ място е Гърция. За това алармира пред БНТ пулмоложката д-р София Ангелова. Тя бе категорична, че са необходими мерки, които да предпазят децата, особено от широко разпространените ароматни вейпове, най-вече тези, които наподобяват детски играчки.
Д-р Ангелова обясни, че намаляването на употребата на тютюн е световна тенденция, но на пазара много широко са разпространени електронните устройства.
„Националното проучване на Националния център по обществено здраве за 2021 г. показва, че електронни устройства пушат предимно младите хора. Обикновените електронни цигари съдържат пропиленгликол и глицерин, които се подлагат на нагряването от батерията и отделят установени над 31 токсични вещества, между които глицидол, пропиленов окис, които имат и канцерогенен ефект“, посочи пулмологът.
Д-р Ангелова подчерта, че децата и 15-16 годишните пушат ароматните вейпове, а е доказано, че въздействието на 9 от химикалите в тях е върху кръвоносните съдове и водят до промени, които са равностойни на промените, наблюдавани при диабет и артериална хипертония. При други устройства с нагряване има опасност от карциноми.
Тя засегна и темата за вейповете – детски играчки и обясни, че те са много сериозно застрашаващи здравето на децата.
„Ние не знаем какво се съдържа в тези вейпове. Искрено се надявам регулаторните органи да вземат отношение, да направят анализи какво има вътре и евентуално да бъде преустановена продажбата им. Недопустимо е да се примамват малките деца”.
Пулмологът призова онези, които имат симптомите на „болестта на пушача“, да търсят лекарска помощ без забавяне.
„Това се отнася за хора, които имат хронична кашлица от повече от 8 седмици, пият често антибиотици и след това отново се разболяват бързо. Зад една хронична кашлица може да се крие ХОББ. Един грам профилактика тежи много по-малко от един килограм лечение. Важно е да се постави навреме диагнозата и да се забави влошаване на белодробните заболявания“, заключи д-р Ангелова.