Сряда, 26 Март 2025
16
февр
1
 

Д-р Асена Бояджиева: Белите дробове не са просто орган - те са живот, а нашата работа е да ги пазим

Неделя, 16 Февруари 2025 | 10:48:02 Невена Попова
1

Д-р Асена Бояджиева е част от екипа на Клиника по пневмология и фтизитрия във ВМА. Завършва Медицинския факултет към МУ-София през 2021 г. А преди дипломирането си започва кариерното си развитие през 2020 г. като доброволец в битката срещу COVID-19
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Асена Бояджиева е част от екипа на Клиника по пневмология и фтизитрия във ВМА. Завършва Медицинския факултет към МУ-София през 2021 г. А преди дипломирането си започва кариерното си развитие през 2020 г. като доброволец в битката срещу COVID-19 в Клиника по инфекциозни болести към ВМА-София, което изиграва роля в засилването на интереса й към белодробните болести.

Как решихте да се посветите на медицината? Изиграха ли роля семейството и училището за този Ваш избор?

Израснала съм в лекарско семейство и още от дете бях насочена към медицината. В училище имах влечение към природните науки и как точно работи човешкото тяло. Така с течение на годините семейната традиция и моето собствено желание се обединиха. За щастие днес – вече като специализант, не съм съжалила и за миг за избора си. Смятам, че съм на правилното място и съм готова да се развивам в областта на пулмологията.

С какво Ви привлече пулмологията?

Харесва ми белите дробове колко устойчив и същевременно крехък орган са и затова исках да изучавам именно тях. Често са засегнати от системни заболявания, което налага да имаме мултидисциплинарен подход и аналитично мислене. Представете си, че търсите парченцата на един голям пъзел и трябва да го наредите. А и намирам рентгеновата снимка на гръден кош за изключително красива!

Кои бяха първите Ви учители в специалността?

Благодарна съм на специалистите от екипа в клиниката ни, които влагат време и усилия да ми помогнат да се развивам. Д-р Георги Хинков, началник на Клиниката по пневмология и фтизиатрия към ВМА, е моят основен учител от началото на работата ми тук и му благодаря, че не спира да ми показва какво е да си отдаден лекар, който не спира да надгражда знанията и уменията си. Той е пример за човек, който мисли понякога „извън рамката“, а именно това често е ключ към оздравяването на пациентите. Мотивира ме да се старая винаги да съм по-прецизна и по-старателна в работата си.

Разкажете за първите случаи от практиката си, които са Ви впечатлили особено много?

В края на студенството си започнах като доброволец в COVID-отделение в Клиника по инфекциозни болести към ВМА, което беше рязко потапяне в дълбокото – видях пациенти, които се бореха за живота си с месеци. Никога няма да забравя благодарността в очите на онези, които успяха да се възстановят. Разбрах много бързо наистина стойността и отговорността на професията ни. За щастие и там срещнах добър учител в лицето на доцент Райничка Михайлова- Гарнизова, началник на Клиниката по инфекциозни болести към ВМА, която беше голяма опора на целия екип.

Какви пациенти попадат най-често в клиниката през този сезон?

В сезона на грипа основно идват пациенти с респираторни инфекции и пневмонии, както и такива с обострени хронични заболявания.Именно за това бих искала да апелирам хората в рисковите групи, особено възрастните и хронично болните, да се ваксинират ежегодно срещу грип.

Играе ли роля, според Вас, замърсеният въздух за повишения брой случаи с бронхити, ХОББ и други заболявания на белите дробове?

Безспорно. Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е състояние, характерно за хора работещи дълги години с вредности и пушачи, което в съчетание със замърсен въздух, увеличава риска многократно. София е на 10-о място в света по лошо качество на въздуха, което прави жителите й особено уязвими.

Кои специфични теми и проблеми от пулмологията представляват особен интерес за Вас?

Наболели теми са недостатъчната профилактика за белодробен карцином, забавената диагностика и ненавременно взети мерки. Често се срещаме с пациенти, които са дълго лекувани за пневмония с различни антибиотици без успех и съответно идват при нас в тежко състояние. Друг основен проблем е прекомерната и ненужна терапия с антибиотици при хора с вирусни инфекции или “просто хрема”. Това е бич за обществото, поради засилилата се резистентност на бактериите. Отделно е безпредметно с оглед факта, че посочения спектър от медикаменти не би могъл да излекува конкретния проблем.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време? Как си почивате най-добре?

Изключителен любител съм на спорта. За мен той е пътят към здрав дух в здраво тяло и е един час в деня само за мен. Отделно във всеки един момент, в който мога, слушам музика.

Какво искате да пожелаете на колегите си, които, също като Вас сега поемат по пътя на пулмологията?

Пожелавам им търпение, тъй като прогресът в тази динамична специалност идва с постоянство, упорит труд и желание да развиваш. Нека не спират да учат освен новостите в леченията, така и да се учат от опита на колегите и пациентите си. Да не губят човечността и емпатиятта си, защото белите дробове не са просто орган - те са живот, а нашата работа е да го пазим.

 



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
FSZk

от цигарите съм вече с три черни дроба 21.02.2025 07:58:43

Като я гледам, може да раздиша Муфтаджийски на стари години и той да вика: "абе, това дето го мислехме за оргазъм, то било астма".


Всичко за коронавируса
Още новини
Отбелязват Световния ден за информираност за епилепсията с редица инициативи
26.03.2025 09:41:43

Отбелязват Световния ден за информираност за епилепсията с редица инициативи

Световният ден за информираност за епилепсията - Purple Day – е глобална инициатива за пови ...

Надзорът на НЗОК ще определи условните бюджети за лекарствата
26.03.2025 08:52:02

Надзорът на НЗОК ще определи условните бюджети за лекарствата

Надзорният съвет на НЗОК ще определи условните бюджети за лекарствените продукти от всяка основна ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...