„Деца с доказани алергии към насекоми, към различни химични вещества или към други ваксини в миналото, могат да бъдат ваксинирани“. Това заяви пред БНТ епидемиологът от МУ – Пловдив д-р Христиана Бацелова.
Тя поясни, че единственото, което трябва да се направи, е децата, които са имали данни за алергии към други ваксини и медикаменти, да се наблюдават 30 минути.
„Това е с 15 минути повече, отколкото наблюдаваме тези, които нямат данни за алергия“, подчерта д-р Бацелова.
Тя обясни, че единствените доказани противопоказания са алергия към някои от съставките на ваксината. По думите й ваксините се прилагат в болнична среда, за да има възможност за бързи действия, ако детето неочаквано прояви алергична реакция след прилагане на ваксината.
Д-р Бацелова бе категорична, че децата с автоимунни заболявания също могат да се ваксинират.
„Има милиони деца, ваксинирани във възрастта от 12 нагоре, вече има милиони деца само в САЩ ваксинирани от възрастта 5-11, виждаме колко добре се понасят от тези възрастови групи информационни РНК ваксини. Те са изпитани, доказано е клинично че са безопасни и ефективни, така че нямаме от какво да се притесняваме“, каза д-р Бацелова.
Тя призна, че ще ваксинира веднага собствените си деца без всякакво притеснение и се надява това да се случи още през тази седмица.
„Не трябва да оставяме децата неваксинирани, защото така ги обричаме да се заразяват и разболяват, докато когато ги ваксинираме, ги предпазваме от още една болест“, посочи д-р Бацелова.
Междувременно стана ясно, че първите количества ваксини за деца вече са разпределени за няколко РЗИ в страната.
Около 2 хиляди дози се очаква да пристигнат във Варна. Там ще има 3 пункта за ваксинация на деца. По данни на РЗИ засега са записани 7 деца. Оттам РЗИ се надяват да не се стигне до изхвърляне на неупотребена ваксина, затова организират ваксинирането с предварително записване по телефона.
„Правят се групички от 10 деца, които ще бъдат имунизирани наведнъж в определен имунизационен център, за да не се изхвърлят ваксини Задължително преди поставяне на ваксина ще бъде проведен разговор с родителите, освен това на децата ще бъде извършен преглед - мерене на температура, преглед на гърлото“, каза епидемиологът д-р Томова. Тя успокои, че няма опасност от тежки странични реакции, най-често се появяват зачервяване на мястото на убождане, лека болка, евентуални мускулни болки, втрисане, температура. „Но това са временни и преходни странични ефекти“, каза епидемиологът д-р Мая Томова.
Ваксинацията няма да бъде извършена, ако се установи, че детето е болно или има друго заболяване, което не е било установено преди да посети пункта за ваксинация, или ако има алергия към предишна ваксина, увери д-р Томова. Необходимо е разстоянието между двете ваксини - от Националния имунизационен календар и COVID, да бъде минимум 14 дни, допълни тя.
Нюрнберг 2 за теб измислена епидемиоложка.
Скрий се бе луд.
Тази жена надали фигурира в акта на раждане на децата, които отглежда.
Защо да не си чела акта за раждане или си измисляш като истински конспиратор?
Интервалът между поставянето на 2 ваксини трябва да бъде минимум 25-28 дни. Или едновременно на две места или интервал 25-28 дни Това е канон в имунологията и имунопрофилактиката. Откъде четете такива тъпи препоръки ми е интересно ?