!
Четвъртък, 12 Декември 2024
30
юни
5
 

Д-р Божидар Маринов: Съдбата помага на смелите и в медицината

Неделя, 30 Юни 2024 | 10:03:40 Невена Попова
5

Д-р Божидар Маринов е завършил средното си образование в Първа езикова гимназия във Варна през 2017 г. През 2023 г. се дипломира в Медицински университет-София. По време на следването си работи като болногледач в К
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Божидар Маринов е завършил средното си образование в Първа езикова гимназия във Варна през 2017 г.

През 2023 г. се дипломира в Медицински университет-София.

По време на следването си работи като болногледач в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ “Александровска“. От март 2024 г. е специализант по ендокринология в същата клиника.

Д-р Маринов, как избрахте медицината за своя професионална съдба?

Аз съм първо поколение лекар във фамилията. Някак си с медицината взаимно се харесахме. Не мога да определя как точно се формира това желание у мен. Родителите ми са ми споделяли, че когато съм проходил, съм хванал именно стетоскопа. Не знам дали това е било знак от съдбата. Може би воден от желанието ми да помагам на хората, в края на гимназиалното си обучение вече твърдо бях решил, че медицината ще е моят избор. Срещнах пълната подкрепа на семейството си, което ме окуражи в изборът ми. Така приех предизвикателството да следвам медицина. Професията, разбира се, е трудна, заради отговорността за живота и здравето на другите, но и заради емоционалния заряд, който носи н себе си. Сега, след като завърших образованието си, мога да кажа, че това беше най–разумното и осъзнато решение в живота ми до момента.

По време на следването си сте работил и като доброволец. На какво Ви научиха тези години? Кои истини за професията прозряхте при този първи досег с истинската, реалната медицина?

 Започнах работа като болногледач в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ„Александровска“ през лятото на 2020 г. – в разгара на COVID пандемията. Работата беше динамична, разнообразна, помогна ми да придобия практически опит в овладяването на различни медицински манипулации. Направи ме по-дисциплиниран и по-организиран.

Дългите дежурства, стресът, напрежението, но и подкрепата на по–опитните и компетентни колеги – с една дума, цялата професионална среда, още тогава ми показаха, че това е моето призвание и ако проявя постоянство, ще успея да се реализирам в ендокринологията.

Кои са Вашите големи учители, онези, на които дължите най-много за формирането Ви като личност и лекар?

Разбира се, че много важна роля за формирането ми като личност играят моите родители. Те положиха усилия да възпитат у мен упоритост, борбеност, целеустременост. Запомнил съме дна сентенция, която майка ми често повтаря: „Съдбата помага на смелите“.

Много дължа и на учителите си в Първа езикова гимназия - Варна, те насърчиха ме и ме подготвиха за кандидатстване в МУ -София, това беше преподставка за успешното ми представяне на изпитите.

За професионалното ми израстване безценна роля изиграха и преподавателите ми в университета. Благодаря и на проф. Здравко Каменов, един изключителен професионалист и учител, отдаден на медицината, затова, че ми даде шанс да се развивам в избраната от мен. Той направи всичко възможно да се чувствам част от ръководения от него колектив още от самото начало, включи ме в научни проекти, което е много полезно за един току–що завършил лекар. Благодаря и на целия екип на клиниката – лекари, медицински сестри и санитари, за всичко, на което ме научиха. Това е една голяма житейска и професионална школа.

Как избрахте специалността ендокринология?

В процеса на обучение се прояви интересът ми към дисциплините от областта на вътрешните болести и по–специално към жлезите с вътрешна секреция. Работата ми като болногледач, както и атмосферата в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната, затвърдиха желанието ми да избера ендокринологията.

Това е една комплексна специалност, за която се изисква много добра теоретична и практическа подготовка по медицина. Тя изучава хормоналния баланс в човешкото тяло, който има голямо значение за функционирането на останалите органи и системи и изисква задълбочени познания от почти всички други области на медицината.

Какви са амбициите Ви за професионално развитие, кои теми и проблеми в тази област приемате за най-интересни и предизвикателни?

В началото съм на четиригодишен курс на обучение за придобиване на специалност. Надявам се, с помощта на колегите, че ще се изградя като добър и уважаван специалист в областта на ендокринологията. В перспектива бих искал да се занимавам и с научна и преподавателска работа, харесва ми да общувам със студенти. В клиниката се срещам с най–разнообразни случаи на заболявания, научавам нови неща, но като че ли на този етап интересите ми са свързани с диабетологията - това е една от най -бързо развиващите се области в ендокринологията и вътрешната медицина, както и със заболяванията на щитовидната жлеза. По данни на СЗО над 500 милиона души по света имат захарен диабет, а в България те са около 500 хиляди, като около 35% от тях не знаят, че имат диабет.

От какви принципи се ръководите в общуването си с колеги и пациенти?

В Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Александровска“ работим като сплотен и амбициозен екип от професионалисти.

Още при постъпването ми тук видях, че по–опитните колеги с желание споделят своя опит, оказват ми помощ и заедно дискутираме интересни случаи. Изградена е среда на взаимно уважение и доверие, както между екипа, така и в отношението към пациентите.

От колегите се уча да подхождам деликатно и с внимание към пациентите и към техните близки, да ги изслушвам търпеливо, да се интересувам не само от конкретния проблем на болните, но и от съпътстващите го, да ги подкрепям в борбата им със заболяването. Честните и открити отношения, толерантността, позитивизма и човечността, са в основата на постигането на добрите резултати и развитието ни като добри хора, личности и професионалисти.

Кои са любимите Ви занимания за свободното време – любими книги, любим спорт, хоби, предпочитани дестинации за пътешествия?

Като специализант ми остава малко свободно време, което запълвам с пътуване из страната, имаме чудесна природа, а от малък със семейството и приятелите посещавам и историческите ни забележителности. В нашата страна, както се казва, където пипнеш, изскача исторически артефакт. Харесва ми много и Италия. Вече два пъти бях там, но с удоволствие бих я посетил отново. Мисля да си направя есенен тур из Тоскана, Флоренция и околностите. Ако успея да си открадна малко време, посещавам фитнеса или тичам в базата на НСА. Обичам да чета произведения на съвременни български автори, но напоследък от специализирана медицинска литература ми остава малко време за художествена.

И тъй като вече сме на прага на лятото – коя е най-голямата Ви лятна мечта?

Обичам морето, липсват ми варненските плажове, морският бриз, шумните компании и музиката от заведенията по Алея първа, чайките и гларусите, приятелите от ученическите години. Имам сантименти към този град и с удоволствие ще отскоча това лято до там. Не бих отказал и летен коктейл на брега на Бяло море – Северна Гърция и курортите й са ми любими.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8YLn

Гост 08.07.2024 17:27:06

Николай Слатински* :Кървавото послание на Путин до Запада Започвам да уповавам само на Онзи, който е на небето Поредният чудовищен терористичен акт на рашистите е и част от психологическата (психическата) кампания срещу Запада да натисне Зеленски за спиране на Войната по формулата Мир срещу Територии (която ще бъде лансирана като Мир срещу Сигурност). Логиката на Путин е перверзна, но той е изрод и не може да има друга логика. Предстои самит на НАТО и Путин му изпраща кърваво послание. Както съм убеден и пиша за това - САЩ, Европа и Китай натискат здраво и координирано за спиране на Войната до края на годината. Путин е зле, войната му носи само загуби и той по все същата перверзна логика вдига залозите. Руската икономика е прегрята, възможностите за увеличаване на военното производство на заводите са изчерпани, бюджетът се дъни, Китай спрямо Русия господства в икономиката ѝ, а това е стъпка преди господството и в нейната политика. Русия може пропагандно да поддържа и ресурсно да издържа Войната със сегашните темпове само до края на 2024 г. Не е ясно как Путин ще се справя икономически и финансово през 2025 г. Трудно се набират хора за Войната, вдигнаха заплащанията за онези, които се наемат да воюват до космическите 1 800 000 - 2 000 000 рубли! И пак няма не само достатъчно, но и необходимо количество желаещи. Масово нараства недоволството на бизнеса, напоследък това недоволство дори се артикулира на глас. Все по-открито. Много скоро ще вдигнат отново лихвения процент - до 18%, 18.5%, 19%. Западът също притиска силно Зеленски. На Запада започва да му се свиди финансовата и материална подкрепа за Украйна. Западът досега правеше това без особен ущърб за жизнения си стандарт, а отсега трябва лекичко да започне да го понижава - нещо, което западното обществено мнение не желае да чува, то си иска живот както преди Войната. Някога Хитлер твърдеше същото - между Чехословакия и следобедния чай те ще изберат следобедния чай... Не съм убеден, че разглезеното от 35 години мирни дивиденти западно общество този път ще пожелае да пазарува не препълнени до претоварване и като с алпийски хълмове колички, а просто колички пълни до "равно". Кой западен политик ще дръзне да каже - в името на победата над Бункерния трябва да намалим потреблението с 4% и да свием жизнения си стандарт с 2%? А има и европейски първенства, уимбълдъни, олимпиади, висши лиги - все неща, от които не можем да се лишим заради някакви си украински териториални капризи - някъде там, отвъд Европа... И най-важното - на хоризонта се задава абсолютно непредвидимият и опасен Тръмп - един злостен популист, демагог, мошеник и политикопат... При който всичко е възможно в страната на неограничените възможности. Започвам да уповавам само на Онзи, който е на небето. Вярвам - Той не може да прости това - ДА УБИЕШ НЕВИННИ ОНКОБОЛНИ ДЕЦА. Наказанието Му ще бъде жестоко - такова, каквото само Той може да наложи. И Путин ще вие от мъка и болка, от страх и ужас Жалко само, че това няма да върне десетките хиляди невинни украински жертви. Няма да подобри разбитото здраве и разнебитените нерви на моите украински братя и сестри, с които ме свърза близо 50-годишно вярно и истинско приятелство.

Пабло 05.07.2024 09:24:59

Всичко хубаво, браво на човека за постиженията, за завършването и за избора си в професията! Но има едно голямо НО ... Непрекъснато, почти ежедневно вече даже, попадам на такива статии, изписани с големи букви - еди-кой си завършил медицина в еди-кой си МУ и започнал специализация в еди-кой си град (най-често София) !!!! И някакси хората са УАУ от този факт, изумени и вече ръкопляскат сякаш едва ли не са взели Нобелова награда, без да знаят реалните факти. А те са: 1. Ежегодно медицина записват близо 200-300 души българи (държавно и платено) + 200-300 чужденци (платено). От тези общо почти 500-600 души абс. всички завършват и се дипломират. Това е само от 1 университет. В страната има 6 такива университета. Смятайте какво количество народ излиза на годишна база с диплома - магистър "лекар" (нали с вариации в бройката спрямо различните университети). 2. Без да отварям темата, но следването в повечето университети е тотал щета пародия и аз със собствените си очи съм свидетел на това как колеги с поне 4-5 ликвидации по Анатомия, Фармакология и изпити, взети с масово преписване са завършили наравно със "Златните хипократи". 3. Това да работиш/доброволстваш като болногледач в хода на студентстването си не е нещо ново, нещо нечувано и непостижимо. Абсолютно всеки го прави, го е правил и като цяло без да си минал през това - няма как. Някои даже работят на по 3 места като сестра, болногледач и аптекар, за да издържат току що новосформираното си семейство. 4. Зачисляването за специализация. Това е една много обширна тема. Накратко: това е една жестока борба с около 20-30 души годишно за 1място в голямата болница в големия град, която борба не се печели със знания, пот на челото и тежки изпити, а в почти 90% от случаите с пари под масата, схеми по типа "тристранни договори", безплатен 4-5- годишен труд, за сметка на ляйняно отношение, фамилни имена с тежест в медицинската гилдия, разни други "интимни" отношения и симпатии и т.н. Не неглижирам факта, че има такива от нас които с пот на челото, изцяло сами са постигнали да "пробият" и да си извоюват мястото за специализация. Но конкретно за ендокринология - няма какво да се лъжем и да се бием в гърдите и да се срамуваме да си го кажем - масово колегите зачисляват тази специалност защото всеки знае колко е лека и то по т.нар. "тристранни договори" и работят 4 години безплатно. А някои даже освен това си и плащат нечувани суми, за да бъдат като цяло зачислени! Не познавам лично др Маринов. Не знам какъв е неговия казус в този контекст. Мога само да предполагам, пък който се разпизнае в това, което съм написал - той си знае! Отново казвам - Браво! Моят апел е към обикновените читатели - не се въодушевявайте толкова без да знаете реално какво е.

някакси му вярваме 01.07.2024 09:24:24

някакси родителите са платили където трябва, за да се хареса някакси детенцето с медицината

Bosko 30.06.2024 13:41:05

Мнозина имат хеморама и със сигурност се борят с нея, аз също се борих, докато не опитах лекарството, което ме излекува за 3 седмици, лекарят беше шокиран. Съветвам всички това лекарство, които имат такъв проблем, Ето го ----> do.my/roctonic

ФАКТ 30.06.2024 12:26:05

Поредна реклама на един нафукан пикльо


Всичко за коронавируса
Още новини
Промениха максималните размери на ангажименти за разходи на МЗ с близо 55 млн. лв.
11.12.2024 19:48:28

Промениха максималните размери на ангажименти за разходи на МЗ с близо 55 млн. лв.

Министерският съвет на Република България прие Постановление на Министерския съвет за извършване ...

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и УМБАЛ „Свети Георги“ продължават да са университетски болници
11.12.2024 19:40:41

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и УМБАЛ „Свети Георги“ продължават да са университетски болници

Министерският съвет прие решение за определяне на две болници за университетски. Става въпрос за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...