Надявам се, че се работи сериозно по всички точки, обсъдени на срещата при премиера, защото дигитализацията няма да бъде спряна. Това коментира пред БНР зам.-председателят на УС на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов във връзка с е-рецептите и решенията, оповестени след срещата на съсловните организации при министър-председателя.
Д-р Брънзалов отбеляза, че лекарите не са против дигитализацията, а искат тя да бъде улеснение за всички. „То не се случи и това наложи отлагането“, припомни той причините за обявяване на гратисен период за използване на хартиена и е-рецепта за антибиотици паралелно до края на март.
Очаква се наредбата, в която се заложиха тези промени, да влезе в сила с обнародването си в „Държавен вестник“ утре, стана ясно още по време на разговора.
Междувременно в аптеките очаквано не приемат хартиени рецепти, макар че след оповестяването на предстоящите промени хората се опитват да си купят антибиотици със стари хартиени рецепти.
„В повечето аптеки не приемат стари рецепти, тъй като антибиотиците обикновено се предписват за моментно състояние и не би трябвало да се ползват антибиотици, предписани преди месец, пет или шест месеца“, коментира по този повод председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Той изрази надежда след влизане в сила на гратисния период той да бъде „използван по предназначение“, т.е. всички да се адаптират към е-рецептите, най-вече лекарите, които по думите му не са били готови за нововъведението.
Несъгласие с последното пък изрази д-р Брънзалов, като припомни, че в цяла Европа, макар е-рецептите да са въведени на повечето места на 90%, не е премахната възможността при определени обстоятелства да се изписват медикаменти и на хартиен носител. „Ние нещо бъркаме понятията. Хората са се сетили, че лекарят трябва да има някаква свобода при изписването и никой не може императивно да му казва как ще го прави“, заяви той.
Д-р Николай Брънзалов коментира и пациентското досие, като се спря на достъпа до него, който в момента се осъществява чрез електронен подпис или с код, предоставен от РЗОК. „Понеже голяма част от нашите съграждани не разполагат с електронни подписи, се спряга една идея някой друг да му дава този достъп, чрез е-подписа не на пациента, а на някое лечебно заведение. За мен това е много спорен текст“, заяви той и допълни: „Ние ще настояваме на телефоните на пациентите да бъдат известявани или чрез Вайбър, или чрез СМС дали да получили някаква здравна услуга. Защото най-добрият контрол на системата е от страна на пациента“.
Гратисният период за хартиена и е-рецепта влезе в Наредба 4
23.11.2023 17:51:12Проф. Хинков: Гратисният период за хартиени и е-рецепти влиза в сила от 8 декември
22.11.2023 18:05:26Окончателно: Гратисен период за хартиена и е-рецепта само за антибиотици
17.11.2023 19:07:33 Ирина Пекарева