Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“
Старши лейтенант д-р Васил Йорданов е част от екипа на Клиниката по гръдна хирургия на ВМА. Завършва медицина в София през 2012 година и започва да специализира гръдна хирургия в столичната военна болница.
Специалните му интереси са в областта на онкохирургията, ендоскопска хирургия и други области на гръдната хирургия.
През последните две години д-р Йорданов е част от COVID-екипите на лечебното заведение, работи и във Ваксинационния център на ВМА, където до момента са поставени над 150 000 дози от ваксините срещу коронавирусна инфекция.
Д-р Йорданов, с какво Ви привлече гръдната хирургия?
Освен наследствеността и добрият пример, който съм получавал през годините, гръдната хирургия е една специалност, която предоставя както вълнение, така и предизвикателства, свързани с много животозастрашаващи травми и болести. За мен това е една динамично развиваща се специалност, обвързана винаги с нови технологии и иновации.
Кои са новите методи в хирургичните интервенции в тази област, които считате за най-авангардни и щадящи за пациентите?
Въпреки трудностите и предизвикателствата, ВМА предоставя всички най-иновативни технологии, в това число лазерни техники, торакоскопски/ендоскопски методи и надяваме се скоро и роботизирана хирургия. Има такава заявка от страна на ръководството на ВМА в лицето на ген. Мутафчийски. Модерните тенденции и посоката, към която се насочва световната медицина е все по-щадящи оперативни методи, което е свързано с все по-скъпи технологии.
Кои са Вашите учители в специалността, на които дължите най-много в развитието си като лекар?
Всеки един човек, с който съм работил още от началото на следването си, ме е научил на нещо, дали ми е нещо от себе си. От всекиго съм „откраднал“ по нещо, както се казва. Имал съм възможността на работя с прекрасни специалисти, които са били отворени към нас, младите, и са се стремили да ни допуснат максимално близо до себе си, за да научим „тайните на успеха”. За което съм им благодарен.
Как пандемията се отрази на професионалното Ви развитие – Вашето и това на колегите Ви? Промени ли Ви тя, как е приехте – като изпитание, предизвикателство или възможност?
Както аз, така и много колеги изпаднахме в ситуация да практикуваме медицина, различна от тази, която сме практикували досега, и да лекуваме вирус, който постоянно се изменя и ни изненадва. В хода на пандемията Клиниката по гръдна хирургия на ВМА, в която аз работя, неколкократно бе трансформирана в COVID-зона. В началото беше изпитание и предизвикателство, но в резултат на стройната организация и помощта на опитните колеги от инфекциозните клиники на ВМА, изградихме алгоритъм и стратегия, които смятам, че доведоха до успешното лечение и грижа за пациентите.
Освен с лечението на пациенти с коронавирусна инфекция, с много от колегите бяхме ангажирани и с ваксинационния процес. От началото на кампанията в България, във ВМА са поставени над 150 хиляди дози от ваксините срещу COVID-19.
Кои качества цените най-много у колегите си?
Както вече отбелязах, имам късмета да работя с изключителни професионалисти, на които мога да разчитам както в професионален, така и в личен план. Това са добросърдечни и благородни хора, които не се отдават на алчността и жаждата за слава, за тях животът и здравето на пациентите е приоритет.
Работите в една от най-утвърдените клиники, как бихте искали да се развивате професионално?
Бих искал да усъвършенствам техническите си умения, за които допринася модерната техника и апаратура в клиниката, но и е необходим постоянен обмен на опит и „сверяване на часовника” с други реномирани клиника по света. Например, за мен представлява интерес белодробната патология и лазерната метастазектомия и непрекъснато следя работата и постиженията на колегите ни в Германия и Австрия.
Кои са ценностите, които се стремите да отстоявате като човек и лекар, принципите, на които не искате да изневерите никога и при никакви обстоятелства?
Като човек се стремя да бъда добър, да виждам доброто у хората, да не изневерявам на принципите си. А като лекар – колкото и клиширано да звучи, здравето на пациента е на първо място, независимо от цената и обстоятелствата. Това е основният принцип, който следвам.
Кои са любимите Ви занимания за свободното време?
В нашата професия често не остава много свободно време, но както е известно, липсата на време е признак на лоша организация. Старая се всяка седмица да намирам време за спорт и музикалните си хобита – китара и барабани.
И, вместо финал, ще ни кажете ли коя е най-голямата Ви мечта?
На този етап от живота си съм сбъднал мечтите си – имам прекрасно семейство и практикувам професията, за която съм си мечтал като дете. Пожелавам си най-вече здраве.
Васил Хаджидеков: Привлича ме безкрайността на знанията в медицината, тя се докосва до много неща
08.12.2024 09:31:03 Невена ПоповаД-р Генади Костадинов: Помня учителите, които ни вдъхновяваха да бъдем по-добри лекари
01.12.2024 10:12:39 Невена ПоповаД-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера
24.11.2024 10:45:22 Невена Попова