!
Събота, 17 Май 2025
01
февр
2
 

Д-р Великова: При южноафриканския вариант 90% от преболедувалите могат да бъдат отново заразени

Асоциацията на имунолозите подготвя предложения за изследване на ваксиналния имунитет у нас

Понеделник, 01 Февруари 2021 | 10:19:53
2

Това, че първи случай на южноафриканския нариант на коронавируса е изолиран в съседна страна, означава, че скоро можем да го очакваме и у нас. Това коментира пред БНР имунологът д-р Цветелина Великова от Университетска болница „Лозенец” по

Това, че първи случай на южноафриканския нариант на коронавируса е изолиран в съседна страна, означава, че скоро можем да го очакваме и у нас. Това коментира пред БНР имунологът д-р Цветелина Великова от Университетска болница „Лозенец” по повод информацията, че този щам вече е доказан при хора в Солун.

При южноафриканския вариант 90% от преболедувалите от основния вариант на пандемията могат да бъдат отново заразени. Притеснителното е, че всеки нов вариант на вируса потенциално се среща с възприемчиво население, допълни специалистът.

Д-р Великова бе категорична, че дори разболяване на голяма част от населението не води до създаването на популационен имунитет и това е доказано в практиката не само при този вирус, но и в други части на света, като в някои региони на Бразилия, Япония, във Великобритания също.

„Вирусите постоянно мутират, възникват нови варианти. Целта на самите вируси е да бъдат по-заразни, по-адаптивни към промените и да могат да се разпространяват повече“, припомни д-р Великова.

Разглеждайки въпроса за видовете ваксини, тя посочи, че няма основания за притеснение по отношение ваксината на Астра Зенека и приложението й при възрастни хора над 65 години, защото в доклада на компанията се посочва, че 13% от участниците в клиничните изпитвания са били хора от тази възрастова група, 60% са били с поне едно хронично заболяване като сърдечносъдово или диабет, а негативни ефекти при тях не е имало.

„Ние имаме имунитет срещу голяма част от аденовирусите, които сме срещали в нашето ежедневие. Това е една от причините за по-ниската ефективност на базираните на аденовируси ваксини, каквато е тази“, обясни д-р Великова.

Тя подчерта, че днес технологиите са толкова напреднали, че е напълно възможно да се работи над подобряването ефективността на ваксините срещу новите варианти, без това да повлиява на безопасността им.

„Конструкциите на РНК ваксините много лесно могат да бъдат модифицирани“, допълни имунологът.

Разликата между различните видове ваксини срещу коронавируса е в това на какъв етап предлагаме на организма вирусния протеин, уточни д-р Великова. „Новавакс“ например е базирана на протеин и е с 85% ефективност, допълни тя.

„Разликата е в това на коя стъпка предлагаме на нашия организъм част от спайк протеина на вируса. Когато прилагаме протеинова ваксина, ние даваме готов белтък, готова част от вируса. Когато прилагаме РНК ваксина, даваме информация на организма как да произведе този белтък. Когато прилагаме вирус-векторна ваксина, също даваме информация как да се произведе този белтък, но с още една допълнителна стъпка – през ДНК“, поясни имунологът.

Тя посочи, че ако бъде увеличена скоростта на ваксинацията, ако повече медицински ресурси бъдат впрегнати, ще бъдат ваксинирани много повече хора, а към момента при нас единственият лимитиращ фактор е количеството на ваксините.

Д-р Великова съобщи също така, че Асоцияцията на имунолозите подготвя предложение с идеи за изследване на ваксиналния имунитет. В рамките на този проект ще бъдат изследвани със специални тестове не само антителата, но и клетъчният имунитет, както и имунният отговор при различните групи хора – по възраст, с хронични заболявания и г.н., и това ще се случи в съвсем близко време.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
mJ1D

Рокозифреди 01.02.2021 10:51:09

Много секс и трябва, напоителен денонощен секс.Навсякъде?

Да да 01.02.2021 10:39:58

Това хубаво момиче, защо трябва да се изказва за такива неща, трябва да говори само и единствено за любов :) и да и говорят за любов.


Всичко за коронавируса
Още новини
Увеличаване на здравната вноска и по-висок процент от БВП за здраве поиска Съборът на БЛС
17.05.2025 16:36:04

Увеличаване на здравната вноска и по-висок процент от БВП за здраве поиска Съборът на БЛС

С 300 гласа „за”, 7 „против“ и 10 „въздържал се“ делегатите н ...

Актуализират състава на COVID ваксините за сезон 2025/2026 г.
17.05.2025 11:22:58

Актуализират състава на COVID ваксините за сезон 2025/2026 г.

Специалната работна група (ETF) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) препоръча актуализир ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...