„Освен възрастните, и децата страдат от пост-COVID синдром. Родителите трябва да бъдат изключително внимателни, дори ако подрастващото е изкарало леко вируса“. Това каза пред Нова телевизия д-р Маргарита Ганева от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“.
„Дори и безсимптомно да е изкарало вируса детето, две до шест седмици след заразяването може да настъпи мултисистемен инфламаторен синдром. Симптомите са висока температура, коремна болка, диария, кожен обрив. Това е рядко, едно на 2-3000 деца ще го развият, но сериозно усложнение“, допълни тя.
По думите на д-р Ганева част от случаите може да бъдат объркани с инфекциозно заболяване. Впоследствие децата се насочват към специалисти. „При 50-75% от децата заради усложнение може да бъде засегнато сърцето. Могат да развият миокардит, ниско кръвно налягане, шоково състояние, което да налага интензивно лечение. COVID-19 провокира и изявата и диагностицирането на диабет при подрастващите, както го правят редица други вирусни инфекции“, каза педиатърът.
Тя уточни, че от началото на пандемията през лечебното заведение са минали 28 деца с пост-COVID синдром. Около 40 деца са минали през УМБАЛСМ „Пирогов“ и 17 през НКБ. Проучване в САЩ сред децата от 12 до 17 години пък е показало, че 97% от хоспитализираните с пост-COVID синдром не са били ваксинирани.
В момента в СБАЛ по детски болести има разкрити 13 легла за деца с COVID и всички са заети. Две от децата са на кислород, останалите са в стабилно състояние. В София общо има 105 педиатрични и около 25 неонатологични легла.
„Ако за последните три месеца на 2021 г. новодиагностицираните деца са били около 20 000, то само за първите три седмици на 2022 г. те са 23 000. В момента те са 1/5 от всички новодиагностицирани случаи“, каза още д-р Ганева.
По думите й две са причините за това – по лесното инфектиране с вариантите делта и Омикрон и по-големия брой тестове за децата.