Д-р Гергана Светославова завършва Медицински университет - София през 2014 г. Придобива специалност по очни болести през 2020 г. От самото начало на професионалния й път е с насоченост към детската офталмология. Специализирала е в Детско очно отделение в Royal Eye and Ear Hospital, Манчестър, Великобритания, по-късно провежда тясна специализация по детска офталмология и страбология под ръководството на д-р Tjeerd de Faber като стипендиант към Интернационалната офталмопедиатрично асоциация. Работи и като консултант към Клиниката по неонатология в УМБАЛ Аджибадем Сити Клиник, като активно се занимава с патологията на недоносените деца.
Д-р Светославова е част от екипа на Очна клиника в УМБАЛ „Лозенец“и в близките дни ще приема в Детския очен кабинет на ДКЦ „Лозенец“.
Д-р Светославова, кои са най-големите рискове и опасности за детското зрение през летния сезон, който започва сега?
В преходния период пролет-лято винаги има една група деца, които се проявяват с алергична симптоматика. Така наречената сенна хрема или полиноза, освен с алергичен ринит, се изявява и с алергичен конюнктивит. И макар те да не застрашават пряко зрението на детето, нарушават неговия комфорт и начин на живот. Алергените, които го причиняват, варират според район на живеене, фамилна обремененост, наличието на други прояви на атопия на организма. Най-често алергените в началото на този сезон са брезовия полен и всички дървесни полени, след което се преминава към следващите цъфтящи тревни и дървесни полени. Проявяват се със сърбеж в очите, леко зачервяване, дразнене и сълзене. Поради дискомфорта, който детето усеща, започва едно по-често мигане и търкане на очите. Това може да е източник на допълнителна насложена бактериална инфекция.
Разбира се, трябва да споменем и експозицията на UV лъчите, която през летния период е най-голяма. За децата е важно да носят протекция, защото макар и да не уврежда на момента очите, вредното въздействие на UV лъчите се натрупва с годините, води до по-ранно развитие на катаракта, макулна дегенерация, стареене на конюнктивата и при определен тип кожи – ракови образувания.
Кои са най-важните препоръки за родителите на децата в бебешка, ранна детска и тийнейджърска възраст?
На първо място да провеждат навременна профилактика и да следят развитието на зрението на своето дете. Това важи и в много по-голяма степен за семейства, в които има фамилна анамнеза за амблиопия - мързеливо око, рефракционна аномалия, кривогледство, очни тумори, както и разбира се за всички недоносени деца. По-рано родените деца са в рискова група не само за ретинопатия на недоносеността, но и за необходимост от очила или за проява на кривене, поради многото фактори, които съпровождат тяхното по-ранно раждане.
Друго много важно нещо е екранното време. В нашето забързано ежедневие като родители – и аз в това число, сме поставени пред много голямо напрежение да задоволим всички нужди за детето, домакинството и работата. Екранната стимулация на детето идва като естествен помощник, за да се справим с всички задачи за деня. Но в ранна детска възраст това е съпроводено с много негативни ефекти. Това включва развитието на нервната система, когнитивното развитие, речевото развитие, емоционалната интелигентност и други. Но конкретно за очите – ранната експозиция пред екран и то най-вече на разстояние под 1 метър, т.е. телефон или таблет, води до прекомерно напрежение на акомодацията. Това може да отключи страбизъм (кривогледство) или да доведе до по-ранно развитие на късогледство. В никакъв случай не препоръчвам употребата на дигитални устройства при възраст под 4 години, а след тази възраст – за ограничено време.
От каква възраст децата трябва да носят слънчеви очила и как трябва да бъдат избирани те? Допустима ли е употребата на капки “изкуствени сълзи” в детска възраст?
Слънчеви очила може да се сложат още на едногодишна възраст. Друг е въпросът дали е необходимо толкова рано. Една група деца наистина имат изразена фотосенситивност и за тях протекцията е важна от гледна точка на комфорт. За такива деца никога не е твърде рано. Също така всички прояви на атопичен или вернален конюнктивит, както и в сезона на сенните алергии, слънчевите очила са задължителни, независимо от възрастта. В общия случай обаче следваме консенсуса на Световното офталмопедиатрично и страбологично общество WSPOS, според който слънчеви очила се препоръчват за всички при експозиция на силно слънце и с адекватна защита, а именно 99% UVA/UVB защита, със съобразена за възрастта рамка, със стъкла от поликарбонатен материал, с абсорбция на UV лъчите до 400 nm. За целта, разбира се, трябва да се обърнем към оторизиран оптичен център или магазин, да се търсят очила с качество и гаранция за производството.
Изкуствените сълзи се налага да се слагат понякога, макар и доста по-рядко в детска възраст. При правилен избор те са безобидни и подобряват комфорта.
В ДКЦ “Лозенец” започва работа Детски очен кабинет. Как ще бъде организирана неговата дейност?
Детски очен кабинет ще отвори врати на 1 юни, каква по-добра дата от тази. Защото идеята на кабинета ще бъде децата да влизат с усмивка и още по-важно – да излизат с усмивка. Идеята ще е те да се чувстват спокойни и разбрани, защото в основата за един очен преглед на дете стои най-вече доверието на това дете и неговата готовност да работи с нас - лекарите. Има специализирана детска апаратура, която да улесни още повече прегледа и той да протече под формата на игра. В ДКЦ “Лозенец” ще можем да осигурим диагностика и лечение на всички най-чести заболявания в детската възраст, най-важните от които са: рефракционни аномалии, кривогледство, амблиопия, които диагностицирани навреме са напълно лечими.
При необходимост ще имат ли възможност нуждаещите се деца да бъдат лекувани и в отделението на болницата?
Да, на територията на УМБАЛ “Лозенец” има всичко необходимо да бъде осъществено както диагностика, така и лечение на патология в детска възраст. Работата на детските офталмолози винаги е неразривно свързана и с това да има интердисциплинарен подход - връзка с анестезиологичен и педиатричен екип. В това отношение УМБАЛ “Лозенец” осигурява точно такава възможност и лечение ще може да се извършва в отделението на болницата.
Колко чести трябва да бъдат офталмологичните прегледи за децата от различните възрасти - за профилактика, за проследяване?
Основните задължителни прегледи в детска възраст са: първи очен преглед между 6 месеца и 1 година, след това около 3 и 6 годишна възраст. Ако при профилактичния преглед офталмологът установи, че има нужда от по-често наблюдение съответно се спазва неговата препоръка. Същото важи и за училищна възраст - веднъж годишно в периода на растежни пикове, т.е. предпубертетно и в пубертет е важно да се проследи за новопоявили се промени в очния статус.