!
Сряда, 30 Април 2025
01
авг
2
 

Д-р Делчев: Ракът на яйчниците протича безсимптомно в ранните стадии и се диагностицира късно

Смъртността при рака на яйчниците е много по-голяма в сравнение с други по-често срещани тумори на половата система, допълва той

Четвъртък, 01 Август 2024 | 16:34:28
2

Ракът на яйчниците е шестият по честота рак при жените, а над 70% от пациентките се диагностицират в напреднал стадий, сочат статистически данни. "Ракът на яйчниците е злокачествено заболяване, което произхожда от яйчника и има различни хистоло

Ракът на яйчниците е шестият по честота рак при жените, а над 70% от пациентките се диагностицират в напреднал стадий, сочат статистически данни.

"Ракът на яйчниците е злокачествено заболяване, което произхожда от яйчника и има различни хистологични видове," обяснява д-р Янчо Делчев, началинк на гинекологичното отделение в Медицински комплекс „Доверие“.

"Въпреки че е на шесто място по честота при жените, смъртността при него е висока, защото често е безсимптомен в ранните стадии и се диагностицира късно", допълва той.

По думите му, причините за развитие на рак на яйчниците не са напълно ясни. Специалистът отбелязва, че неблагоприятни наследствени фактори, вредни вещества и вирусни инфекции могат да допринесат за развитието на болестта. Надеждният скринингов тест прави редовните прегледи при гинеколог основната профилактична мярка, категоричен е той. .

Тумори или кисти с размери от 3 до 6 см често не предизвикват очевидни симптоми, но могат да причинят някакъв лек дискомфорт, например тежест, или промени в менструалния цикъл. Затова е важно всяка жена, която забелязва подобни симптоми, да се консултира с лекар, за да се диагностицира и лекува навреме.

"Обикновено се диагностицира по-късно, когато туморът е напреднал и засяга съседни органи," казва д-р Делчев.

"Често пациентките се насочват първо към гастроентеролог заради подуване на корема и болка. Симптомите са неспецифични, което усложнява ранната диагностика."

Ако в семейството има случаи на рак на гърдата или яйчниците, рискът пациентът да  развие същите заболявания е по-висок, отколкото при хора без подобна семейна история, посочва още специалистът.

В тези случаи е препоръчително да се проведат генетични тестове. Освен това, редовното проследяване и скрининг са ключови за ранното откриване на рак на яйчниците.

„Лечението започва с операция, дори и при напреднали случаи, за да се намалят размерите на туморите," пояснява д-р Делчев.

"След операцията следва химиотерапия, която има големи успехи в лечението на рак на яйчниците. Таргетната терапия също може да бъде приложена в определени случаи", допълва той.

По думите му, профилактиката не се състои само в редовните медицински прегледи, но също така включва и здравната култура. Това означава, че е важно жените да бъдат внимателни към собственото си здраве и да се обръщат към лекар дори при малки симптоми или необичайни усещания. Ранното откритие значително повишава вероятността за успешно лечение и възстановяване, подчертава специалистът.

 "Роботът Да Винчи е една изключително щадяща технология, която може да помогне при начални случаи и рецидиви", посочва д-р Делчев. По думите му, тоза подход не е подходящ за напреднали случаи, но е ценен инструмент за лимфни дисекции и минимално инвазивни операции.

Навременната медицинска помощ и редовните профилактични прегледи са от голямо значение за ранното откриване и успешно лечение на рак на яйчниците, заключава гинекологът.

Д-р Делчев призовава жените и техните близки да бъдат отговорни към своето здраве и да търсят консултация с лекар при най-малки симптоми.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PcF@

Татяна Величкова 05.08.2024 10:51:07

Най-добрият Доктор. Жив и здрав!

Largo 03.08.2024 23:06:52

Да се обръщали редовно към лекар , и кво после да одерете на хората кожата от скъпотията където ламтите за една операция а който няма да мре нали , не ви ли е срам бе обирджии такива ?


Всичко за коронавируса
Още новини
Ваксинацията срещу пневмококи може да спести 11,4 млн. дни употреба на антибиотици при деца
29.04.2025 17:29:42 Надежда Ненова

Ваксинацията срещу пневмококи може да спести 11,4 млн. дни употреба на антибиотици при деца

Имунизационният обхват на ваксините срещу грип е достигнал 20% през 2024 г., срещу ротавирусен га ...

ЕMA одобри ново биологично лекарство за офталмопатия при базедова болест
29.04.2025 17:11:00

ЕMA одобри ново биологично лекарство за офталмопатия при базедова болест

Комитетът по лекарства за употреба в хуманната медицина (CHMP) при Европейската агенция по лекарс ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...