Маските, които носим, трябва да се сменят колкото се може по-често. Ако една маска се носи доста дълго време, тя създава проблеми и предпоставки за хронични фарингити, хреми, ларингити. За това предупреди пред БНТ д-р Станислав Димитров – специалист по УНГ болести, лекар в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и консултант в МБАЛ „Надежда“
Маските са особено проблемни при пациенти с хронични, дихателни и сърдечно-съдови заболявания обясни специалистът. Той бе категоричен, че всички видове маски водят до сходни проблеми.
„Всички маски, особено тези с високо ниво на защита, затрудняват дишането. Доказано е, че намаляват, макар и с малко, кислородното съдържание, насищането на кръвта с кислород и повишават въглеродния диоксид, което за един здрав организъм може да не представлява проблем, но при пациент с хронична дихателна недостатъчност може да затрудни дишането“, каза д-р Йорданов и припомни, че дългото носене на една и съща маска крие опасност от навлизане на патогени в дихателните пътища.
„Влажната среда, която се създава, благоприятства развитието на патогени“, припомни той.
Д-р Димитров заяви, че не e привърженик на носенето на маски на открито.
„Не виждам никаква логика в това, освен ако няма някакво струпване на маси хора, когато не се спазва дистанция. А по отношение на носенето им на закрито - трябва по-скоро да се съобразяваме с епидемичната обстановка. При нейно обостряне и при по-голямо струпване на хора, би било редно да ги носим", категоричен бе той.
"Нормалният ритъм на работа се върна, върна се е и нормалната патология. Всъщност самите мерки, които се взеха за ограничаване на контактите между хората, ограничиха и нормалната патология", каза д-р Йорданов.
Той се спря и на темата за боледуващите деца, които отново стават пациенти на специалистите, защото вече тръгнаха на градина. Вече се срещат възпалителните заболявания на дихателните пътищу, хремите, „градинскит сопол“, навлизаме в сезона на алергичните ринити, поленовите алергии, хремата, дразненето в очите, допълни той и препоръча децата да бъдат ограничавани откъм контакти, ако проявят симптоми на заболяване, а не да носят непрекъснато маски.