„В моята над 30-годишна практика многократно съм се срещал с пациенти, които проявяват ежегодно алергичен ринит. Съвсем уверено мога да кажа, че при всички мои пациенти хомеопатията дава изключително добри резултати при лечението му“. Това заяви пред БНР д-р Иван Енев, общопрактикуващ лекар и педиатър от Враца.
Той бе категоричен, че това негово мнение се потвърждава от множеството медицински проучвания по темата.
Алергичният ринит е най-честото алергично заболяване, от което страдат между 10-15% от населението на развитите страни. Заболяването се проявява най-често с настъпването на пролетта, но понякога и през късното лято и ранната есен. Най-често сезонният алергичен ринит е свързан с реакция към алергени, отделени при цъфтежа на дървета и треви – най-честите причинители по за Европа са полените от бреза, бор, ела, кедър, леска, габър, кестен, върба, топола, липа, райграс, живовляк, див пелин, киселец.
Д-р Енев препоръча хомеопатията като най-щадящото и ефикасно лечение без странични ефекти.
„Съществуват редица медицински проучвания, които доказват ефективността на хомеопатията при лечението на заболяването. Предимството ѝ е, че тя е с по-малко странични ефекти за пациентите, но за разлика от конвенционалното лечение, трябва да се изпише точният продукт за конкретния човек с алергия и да не се заменя с друг“, обясни лекарят.
„Хомеопатичното лечение е холистично и индивидуално, но има и препарати с доказана ефективност, които могат да се прилагат при всички деца и възрастни, независимо от общото им здравословно състояние. Ако се налага, може да се комбинират хомеопатични препарати с антихистаминови, но по принцип посоката им на действие е различна. По-скоро бих препоръчал съчетаване на конвенционални медикаменти, които изчистват носната лигавица от алергените, с хомеопатични“, каза д-р Енев.
По думите му има проучвания, които разглеждат възможността от съчетаване на кортикостероиди с хомеопатия при пациенти с астма, които доказват, че комбинацията има много добър ефект, част от който е намаляване на възпалението в дихателната система на пациента с бронхиална астма.
Д-р Енев посъветва пациентите с алергичен ринит да пробват и друг тип лечение освен конвенционалното, особено ако заболяването се проявява в детска възраст, за да се обучи имунната система да реагира по не толкова свръхактивен начин към външните на организма обстоятелства.
"множество медицински проучвания по темата" - сигурно във вестниците.
Твърде самонадеян е този ОПЛ. Явно смята, че няма нужда ог алерголози и УНГ. Чакаме мнение на техните дружества.
Защо хомеопатията не помогна по време на ковид пандемията?
Пълна глупост!