„Потребителската такса трябва да бъде променена, защото е в сегашния си размер от 2012 г. насам. В първичната помощ тя е необходима, защото там няма регулатор на това свръхпотребление на медицински услуги, Навсякъде другаде в системата има регулативни стандарти и лимити, докато при нас няма“. Това заяви пред Нова телевизия д-р Петко Желязков, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Бургас.
Той се спря на предисторията на въвеждането на потребителската такса.
„Тя бе въведена със ЗЗО през 1998 г. и стартира с реформата в здравеопазването през 2000 г., Решено бе тя да бъде въведена на базата на световния опит, за да може да се регулира свръхпотреблението и ненужното ползване на медицински и стоматологични услуги. Таксата е дължима не само в първичната, но и в специализираната помощ и при стоматологичните услуги и в болничната помощ. През 2012 г. бе решено таксата да бъде замразена на 2,90 лв., защото минималната заплата беше толкова, чрез постановление на МС, и да се отвърже от минималната работна заплата. Това положение съществува вече 11 години“, припомни д-р Желязков.
„Никой не казва, че новата такса трябва да се плаща изцяло от пациента, особено пък от уязвимите групи. В момента дори много голяма част от пациентите са освободени от такси - деца до 18 г., онкоболните, студенти учащи. Както в момента държавата поема част от таксата при пенсионерите, така може да го направи при децата“, изрази мнение лекарят.
Той обясни, че общопрактикуващите лекари тръгват към преговори с основната идея държавата да не извършва социални услуги на гърба на лечебните заведения и на гърба на лекарите.
„Не можем да се съгласим с това. Трябва да има обсъждане, за да се намери баланс, който да удовлетворява всички – и лечебните заведения, и пациентите, затова искаме обсъждане с правителството, с работодатели, със синдикати. Новата такса трябва да стане факт с постановление на Министерски съвет, още не са започнали преговори с Касата, има само обещания от отделни политици. Една сума винаги е въпрос на баланс на интереси“, подчерта той.
Д-р Желязков припомни още, че здравната реформа тръгна с 5000 лични лекари, сега са под 4000, а малки села дори остават без лични лекари.
„Увеличението на таксата е наше предложение, за да може да се стабилизира първичната помощ в здравната система“, каза той.
Държавата да не извършва социални услуги на гърба на здравноосигурените лица в България, заплащайки процедури и изследвания които с нищо не помагат на пациента! Нито пък му се осигурява нужната „своевременност, достатъчност и качество на медицинската помощ“при „зачитане правата на пациента“! Че и той да получи "ясна и достъпна информация за здравословното му състояние и методите за евентуалното му лечение“! Нещо което той към този момент не получава! Въпреки, че казв на лекаря какво трябва да направи!
За таксите на банките никой не мрънка. Питам ,защо лекарите не са държавни служители,защо не са освободени от здравни вноски,защо не са 2 категория труд. На фона на мизерното заплащане,поне да имат социални привилегии като полицаи,съдии и д-р. Но и за това явно и на синдикати и на лекарски съюз не им пука
Може ли да ми кажете.В Хипократовата клетва говори ли се аа пари
Подкрепям напълно всеки да заплаща потребителска такса в размер 1% от МРЗ. Социални помощи може да се дават на нуждаещите се от МТСГ, лекарите не са държавни слуги. Те младите скоро ще откажат да работят и с НЗОК, ще има само частно здравеопазване, робите здравни работници са на привършване.
Направете я тая такса 100 лв направо,не се наядохте ма..ка ви алчна!
Не,няма да има такава такса ....защото утре ще си плащаш 100 лв за преглед и хоро ще играеш. Комунягите във властта няма да може да ви спасяват с рухването на фалшивата ви здравна система не реформирана комунистическа вече 33 години от 78 г комунизъм. Справка -в Ахтопол вече няма безплатни прегледи. Скоро и във вашия град.
С чужда пита майчин помен прави. Що е то? Държавата.
Подкрепям потребителската такса отново да стане 1% от минималната работна заплата, както и да няма привилегировани. Освобождавайки от такса някого, държавата да плаща вместо него.
В момента най-много (зло)употребяват медицинска помощ тези групи, които са освободени от потребителска такса. Точно те за щяло и за нещяло търсят лекар и се редят на опашки пред кабинетите (защото е безплатно - лекарите плащат).
В случай, че държавата реши да подпомага определени групи от населението, би следвало да реимбурсира съответната сума, а не да го прави за сметка на изпълнителите на медицинска помощ.
Размерът на потребителската такса е важен, но по-важното е да няма освободени от нея, защото това я лишава от основната и функция - регулатор на потреблението на медицинска помощ.