„На този етап ваксинацията срещу COVID-19 е препоръчителна, а не задължителна за всички хора и онкологичните пациенти не правят изключение. Като се има предвид по-лошата прогноза за изхода от COVID-19 при хората с рак, вероятно препоръчителността за ваксинация при тях би трябвало да е от по-висока степен“. Това каза пред Zdrave.net д-р Желязко Арабаджиев, началник на Отделение по медицинска онкология в Болница „Аджибадем Сити Клиник Токуда“- София, един от водещите ни специалисти в тази област. По думите му, най-общо казано, ваксинирането срещу COVID-19 при пациентите с онкологични заболявания не трябва да бъде отказвано или възпрепятствано на базата на съществуващото злокачествено заболяване или провежданото за това заболяване лечение.
Д-р Арабаджиев е категоричен, че пациентите с рак, провеждащи активно противотуморно лечение с химиотерапия, която се съпътства с имуносупресия, също биха имали полза от ваксинацията, но все пак препоръката от Европейското дружество по медицинска онкология ESMO е да се избягват живи-атенюирани противовирусни ваксини и репликационно-компетентни векторни ваксини.
Как пандемията COVID-19 промени диагностиката и лечението на злокачествените заболявания? От какви принципи се ръководят специалистите, когато вземат решение дали да препоръчат ваксинация на пациент с рак, който провежда лекарствено лечение? Какви са препоръките за превенция на хората с такава диагноза в оглед на пандемичната обстановка?
Отговор на тези и други въпроси очаквайте утре в интервюто с д-р Желязко Арабаджиев.
Гей-егоцентрик! Доста се е самозабравил този младолик специалист