„В много по-напреднали от нашите здравни системи медицинските сестри се възприемат не като субординирани служители спрямо лекарите, а като равнопоставени партньори в оказването на качествена медицинска помощ“. Това каза пред БНТ д-р Благомир Здравков, директор на Специализираната болница по детски болести (СБАЛДБ) „Проф. Иван Митев“.
Д-р Здравков поздрави медицинските сестри по случай професионалния им празник и категорично заяви, че недалновидната кадрова политика на държавата води до протести на медици и затваряне на отделения.
Като ръководител на голямо лечебно заведение, което оказва медицинска помощ на деца, д-р Здравков подчерта, че да се осигури адекватно заплащане на младите медици е важно, но не единствено условие те да бъдат задържани на работа. По думите му друга съществена причина те да остават и да се реализират у нас са условията за работа и възможностите за квалификация.
Д-р Здравков посочи още, че в последните години здравното министерство е взело мерки, които са се оказали успешни за задържането на млади кадри. Така например младите лекари в някои дефицитни специалности, сред които и педиатрия, получават освен заплатата си от болницата, и по още две заплати по проект на МЗ. Също така по този проект 15 медицински сестри от детската болница преминават обучение по педиатрични здравни грижи.
В СБАЛДБ няма незаети места за лекари, има дефицит на сестри, но по-възрастните сестри, които са останали на работа, помагат на младите, като им предават опита си, стана ясно от думите му.
Д-р Здравков засегна и темата за проекта за изграждането на Национална детска болница.
Той обясни, че работата по него напредва, дошли са окончателните доклади на консултантите и предстои обсъждането им. Предстои и изготвянето на задание за проектиране, което е голямата начална стъпка, отбеляза той.
По думите му, в момента компанията, на която е поверено изграждането на лечебното заведение, се ръководи от една изключително компетентна специалистка с много висока експертиза в изграждането на болнични структури. Има съвсем леко забавяне, но предстои среща с експертите и Обществения съвет, на която ще бъде разгледани хода на работата и ще бъдат очертани следващите стъпки, уточни той.
Д-р Здравков коментира и последните случаи на дете, увредено след сърфиране в платформата ТикТок и затаяване на дъха.
„Като лекар ще кажа, че свободното сърфиране в интернет на подрастващите е токсично и вредно. Като родител ще кажа, че не знам още каква простотия тази платформа ще измисли“, каза той.
„Това т. нар. „предизвикателство“ датира от 2008 г., има регистрирани над 15 смъртни случая в световен мащаб, а сега е популярно и тук. Без кислород организмът загива в рамките на минути. Най-чувствителна при липсата на кислород е нервната тъкан, главният мозък. Ограничаването на кислород може да доведе до трайни последици – при запаметяването, концентрацията, да не говорим за още по-сериозни“, обясни д-р Здравков
По думите му когато подрастващите осъзнаят последиците от тези предизвикателства, най-често изпитват срам, но е факт, че родителите изобщо не са запознати със сърфирането на децата си в мрежата.
В напредналите здравни системи на върха на лекарските асоциации няма шопари и в осигурителните им фондове няма престъпници. Тук не можем да се разминем от ботоксови и силиконови красавци и красавици
Много точно казано...
Сигурно са се ботоксирали и силиконирали "по здравна каса"?