!
Петък, 10 Май 2024
21
февр
 

Д-р Ивайло Станков: Медицината е като жив организъм - еволюира почти всекидневно

Сряда, 21 Февруари 2024 | 10:59:14 Невена Попова


Д-р Ивайло Станков завършва Медицински университет - Варна през 2020 г., като по време на студентството си от трети курс е доброволец в Отделение по образна диагностика на УМБАЛ "Света Марина" – Варна. След дипломиране започв

Д-р Ивайло Станков завършва Медицински университет - Варна през 2020 г., като по време на студентството си от трети курс е доброволец в Отделение по образна диагностика на УМБАЛ "Света Марина" – Варна.

След дипломиране започва специализация по образна диагностика в УМБАЛ "Свети Иван Рилски" – София (до 2022 г).

В момента е лекар-специализант в Отделението по нуклеарна медицина на УМБАЛ "Софиямед".

Участва в организацията на XVIII конгрес на Българската асоциация по радиология през 2019 г. във Варна. Получава стипендия за European Congress of Radiology - ECR 2022 г. по проект „Invest in the Youth“. Има интереси в областта на тераностиката, диагностиката с РЕТ/СТ и образната диагностика. 

Д-р Станков, какво място заемат нуклеарните методи в лечението на рака, кои са техните предимства?

Към онкологичните заболявания трябва да се подходи с изключително внимание и прецизност по отношение на лечението, което винаги е комплексно и индивидуално. Екипната работа между колеги от различни специалности е ключов момент за взимане на най-успешната стратегия, базирана на историята на заболяването, стадиране/рестадиране и придружаващите заболявания. В медицината има няколко образни метода, като всеки един от тях има своите предимства и ограничения, поради тази причина те са взаимно допълващи.

РЕТ/СТ е хибридно образно изследване, съчетаващо компютърна томография и метаболитен образ от РЕТ частта. Използват се различни радиофармацевтици, като най-широко разпространения в световен мащаб е 18F-FDG. Радиофармацевтикът се „натрупва“ по-интензивно в клетки с изразен глюкозен метаболизъм.

Високата метаболитна активност е характерна за злокачествените клетки, което е ключово при РЕТ/СТ изследването. То има две основни предимства пред другите методи поради факта, че нуклеарно-медицинското изследване е целотелесно и дава информация за локализация и метаболитната активност на първичния тумор и вторичните лезии с висока чувствителност. Tова го прави подходящ за планиране на лъчелечение, стадиране, рестадиране, проследяване и оценка на терапевтичния отговор. Изследването е подходящо и при пациенти с диагностициран вторично дисеминиран онкологичен процес за установяване на първичното огнище.

Как еволюира тази област на медицината през последните години и десетилетия?

Медицината е като жив организъм – еволюира почти всекидневно. Непрекъснато се появяват нови проучвания, статии и лекарствени продукти. Както всяка една специалност, така и нуклеарната медицина има своя голям скок в развитието си през последните 20 години. Според мен специалността още не е завършила “скока”, тъй като ежемесечно четем за новооткрити радиофармацевтици за диагностика и лечение на различни злокачествени заболявания, повечето от които са в тестови стадий. Смятам, че освен за диагностика нуклеарната медицина напредва бързо и в посока лечение на различни онкологични заболявания посредством радиофармацевтици.

Отделението по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Софиямед“ разполага с изключително модерна апаратура, какви пациенти идват най-често тук? При кои ракови локализации най-често се прилагат тези методи?

Да, така е, техниката в отделението по нуклеарна медицина на „Софиямед“ е последно поколение, което улеснява работния процес. Радвам се, че екипът ни е млад, мотивиран и достатъчно подготвен и обучен за работа с апаратурата, защото така не се губи от потенциала й. Пациентите най-често са притеснени за състоянието си и какви ще бъдат резултатите, затова при престоя им в отделението целият екип се стреми да осигури професионални медицински грижи, спокойствие и уют. РЕТ/СТ изследването с 18F-FDG се използва при почти всички неопластични процеси и тяхната локализация с някои ограничения, като например централната нервна система, където златен стандарт си остава магнитно-резонансната томография. Както отбелязах, различните образни методи имат своите предимства и недостатъци, затова те са взаимно допълващи.

Не много известен факт е, че нуклеарната медицина има в обхвата си и доброкачествени заболявания. Разкажете накратко в кои случаи от този вид може да се прилагат нуклеарномедицинските методи?

Доброкачествените заболявания са един не много голям дял от нашата специалност и често са обект на конвенционалната нуклеарна медицина. Изследването 18F-FDG РЕТ/СТ може да се приложи за доказване на витален миокард, неясни фебрилни състояния, деменции, васкулити и др.

Какво включва подготовката на пациентите, на които предстои изследване с радиофармацевтика 18F-FDG?

Този радиофармацевтик представлява минимално количество глюкоза маркирана с радиоизотоп 18F. За да има правилно и равномерно разпределение на веществото в тялото след инжектиране, кръвната захар не трябва да е над определени стойности. По тази причина една от най-важните стъпки за провеждането на изследването е правилната подготовка. Есенциално тя включва нисковъглехидратна диета 24 часа преди изследването, без храна и захарни напитки последните 6 часа непосредствено преди определения час. Приема на вода е без ограничения. По-подробна информация за подготовката може да се намери в сайта на „Софиямед“ и на място при депозиране на документи в отделението.

В какви направления ще се развива отделението в по-близка и в по-далечна перспектива?

Нуклеарната медицина е бързо развиваща се специалност с непрекъснато усъвършенстване и въвеждане на нови радиофармацевтици с висока специфичност за диагностика и терапия. В този ред на мисли отделението е с амбиции за развитие във всички направления и постоянното повишаване на квалификацията на екипа.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jyQX


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатни сърдечни прегледи в УМБАЛ
10.05.2024 14:08:28

Безплатни сърдечни прегледи в УМБАЛ "Св. Георги" в Световния ден за борба с хипертонията

В чест на 17 май - Световния ден за борба с хипертонията, УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД - ...

Въздушната спешна помощ от днес е част от стандарта по „Спешна медицина“
10.05.2024 13:17:47

Въздушната спешна помощ от днес е част от стандарта по „Спешна медицина“

Спешната медицинска помощ по въздуха вече официално е регламентирана в стандарта по „Спешна ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...