На всички критични места, каквито са спешните отделения, би трябвало да има добре работеща физическа охрана. Нормално е да се очаква, че пациентите могат да реагират и малко по-неадекватно, защото са болни, но ние трябва да сме направили всичко възможно да бъдат защитени работещите на тези места. Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред bTV по повод напускащите заради агресията срещу тях медици от филиала на ЦСМП в Горна Оряховица.
По думите му всеки собственик на лечебно заведение, независимо дали е общинско, частно или държавно, трябва да вземе мерки както за сигурността на работещите, така и за сигурността на тези, които идват да потърсят помощ там.
„250 спешни медици се търсят в страната. Но това не е големият проблем. много повече се търсят като бройки и медицински сестри, търсят се лекари общопрактикуващи по населените места, които са отдалечени. Кризата с кадрите в България ще се задълбочава все повече“, каза още д-р Маджаров.
Той коментира и случая с починалото след усложнения от грип бебе от Плевен. „Какво ще постигнем, ако предварително разпнем един колега, който през деня е прегледал не по-малко от 50 случая като на това дете и един от тези случай се е усложнил на другия ден. Пак повтарям, заболяванията при децата се развиват понякога за часове. Има много случаи, в които, и не само в България, в целия свят, се случват мълниеносно протичащи вирусни инфекции, придружени или с пневмония, или с менингит или други усложнения, които водят до фатален край“, каза д-р Маджаров.
„Просто искам да изясня, че процесите, които протичат в ежедневието, в работата на моите колеги невинаги се дължат на незнание или на некомпетентност от тяхна страна. Вие казахте, че родителите са чакали. Да, чакали са, вероятно защото е имало и други. Може да са чакали, защото има недобро отношение от страна на персонала, но нека първо да изясним какво се е случило – имало ли е други чакащи, имало ли е вътре в кабинета друг болен“, допълни той.
Той добави, че в последните 20 дни през кабинетите на общопрактикуващите лекари през спешна помощ до специализираните кабинети, на ден минават по 50-100 случая с идентични симптоми – висока температура, втрисане, болки в гърлото. „Това са характерните симптоми за вирусната инфекция. Когато има вирусна инфекция не се препоръчва друго лечение освен симптоматично и покой. Разбира се, когато има влошаване и се наблюдава отпадналост, трябва да се вземат мерки. Усложненията от грипа настъпват буквално за часове при децата. Няма как от това място аз да произнеса присъда има пропуск или не“, каза д-р Маджаров.
Португалецът Педро Еуженио, който в събота се завърна в Берое, ще взима месечна заплата в размер на 6000 евро, информира "Тема Спорт". Това ще е негов трети период при заралии, след като за първи път бе в тима през сезон 2012/13. Отделно Еуженио има вписани бонуси към договора си със старозагорци, които могат да направят доходите му още по-сериозни. В Берое има и други футболисти, които заработват по над 10 000 лева месечно.
След 2000 год. В България никой не умира от болест. Всичко е лекарска грешка.
Ама Киро Ментата вече се произнесе ,че имало пропуски в прегледите на детето. Със своята келава диплома на икономист от ВИИ Карл Маркс вече даде хляб на медиите . Случаят е аналогичен на този в Германия преди месец. Общото е и отношенията на балканските туземци към лекарите независимо дали са германски или български лекари.