Събота, 18 Януари 2025
09
апр
1
 

Д-р Ивелин Васков: Образната диагностика е моята специалност, не си представям, че мога да работя нещо друго 

Русе е един прекрасен град, надявам се нашите усилия да допринесат за едно истинско европейско ниво на медицината тук

Неделя, 09 Април 2023 | 10:15:23 Невена Попова
1

Д-р Ивелин Васков е началник на Отделението по образна диагностика в УМБАЛ „Канев“ - Русе. Завършва Английска езикова гимназия, след това медицина в Тракийски университет в Стара Загора. Придобива специалност „Образна диагностика&
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Ивелин Васков е началник на Отделението по образна диагностика в УМБАЛ „Канев“ - Русе. Завършва Английска езикова гимназия, след това медицина в Тракийски университет в Стара Загора. Придобива специалност „Образна диагностика“ през 2020 г. и провежда курсове за специализация в Австрия. От 2015 г. е част от екипа на УМБАЛ „Канев“.

Д-р Васков, Вие ли избрахте образната диагностика или тя избра Вас?

На специалността попаднах съвсем случайно. Стана така, че мой близък приятел и колега ме запозна с баща си, който е лекар по образна диагностика. Той е човекът, който мезапозна с тази специалност и успя да ме запали за нея. Бях впечатлен от възможностите, които ни дава апаратурата, която ни позволява ни да надникнем в човешкото тяло, така че да можем да поставим точна диагноза.

Наричана в миналото „наука на сенките“, образната диагностика е всеобхватна специалност, която през последните две десетилетия търпи изключителна технологична модернизация, а специалистите, които я практикуват отдавна са излезли от „тъмната стаичка“, както е било преди. В този момент, не мога да си представя да работя в друга област на медицината, образната диагностика е моята специалност.

Технологиите и методите в нея се подобряват непрекъснато, а на този етап можем да прилагаме диагностични методики, които преди 10 години бяха невъзможни. Това ме зареди с мотивация, даде ми ентусиазъм да развивам уменията и знанията си в тази област.

Завършил сте Английска езикова гимназия в един от българските градове със силен европейски дух - Русе, после сте преминал през курсове за специализация в Австрия – също дунавска страна. Какво от тези традиции пренесохте през годините, какво от тях се опитвате да съхраните като стил на работа в отделението, което ръководите?

Да, имам проведени курсове за специализация в Австрия през 2019 г. След като придобих специалност през 2021-2022 г. работех в Медицински център „Спектър“ в София. В началото на 2022 г., отново започнах да работя в Университетска болница „Канев“, и от средата на същата година завеждам Отделението по образна диагностика. А Русе е един прекрасен град, надявам се усилията ни в медицината тук да доведат до едно истинско европейски ниво на здравеопазването тук, ниво, което не отстъпва по нищо на другите големи градове в България.

Пълноценно ли е сътрудничеството с колегите Ви от другите отделения?

Работата с колегите от други отделения е от решаващо значение за успешното лечение на пациентите. В нашата болница имаме перфектно сработване между повечето отделения, всеки ден се провеждат множество срещи, на които обсъждаме нашите пациенти.

Имам честта да получавам помощ и подкрепа от други специалисти – това са най-често колеги от хирургичните отделения, където решенията трябва да се взимат мигновено и в много случаи на базата на находката от образните изследвания. Редовните клинико-рентгенологични срещи, които организираме, са важен инструмент за подобряване на комуникацията, а и за пълноценно сътрудничество между специалисте от различните отделения. Естествено, търсим в обсъждаме най-подходящите методи за диагностиката и лечение в конкретните пациентски казуси.

Кои са Вашите учители в образната диагностика?

Имам късмета да съм се учил от изключително талантливи и опитни професионалисти в тази област. Най-голяма благодарност дължа на д-р Бранимир Пенев, който ми посвети значително време и усилия и ми помогна да се развия в професионален план, при това без никакво колебание и с изключителна проницателност. Искам да спомена и проф. Боян Балев – той беше един от моите учители, които ме въведоха в торакалната образна диагностика и винаги е споделял своят богат опит в тази област. Благодарение на него, разширих своите познания и придобих смелост и умения в интервенционалната образна диагностика.

Важно е да спомена и д-р Злателина Джендова, която ми помогна да разбера етичната част на нашата професия. Тя ме научи как да бъда не само добър специалист, но и добър човек.

Благодарен съм и на доц. Светла Динева, която ми помогна в професионалния ми път, когато имах най-голяма нужда от това. Всички тези хора и професионалисти са ми дали страхотни знания и умения, които прилагам всеки ден в работата си.

Вече имате опит в прилагането на нискодозова компютърна томография за ранна диагностика на рака на белия дроб. Ще развивате ли това направление в бъдеще?

Първоначално интересът ми беше насочен към възможността да разгадавам мистериите, скрити зад всяка снимка. Като лекар по образна диагностика в отделение от ранга на отделението в Университетска болница „Канев“, имам възможността не само да разполагам с целия спектър от образни изследвания, а и да извършвам инвазивни изследвания (биопсии), което е едно от предизвикателствата на моята професия. Заболявания като рак на белите дробове, пневмония, туберкулоза и други могат да имат сериозен ефект върху здравето като цяло, а в тези случаи точната диагностика е от решаващо значение за лечението и прогнозата за пациента. Именно тук е мястото на лекаря рентгенолог, защото ние имаме решаваща роля за поставяне на правилната диагноза. Изключително важна е екипната работа, защото, ние не сме в състояние сами да постигнем това, което може един голям мултидисциплинарен екип, в който взимат участие пулмолози, гръдни хирурзи и патоанатоми.

Мога да кажа, че имаме известен опит в прилагането на нискодозова компютърна томография за ранна диагностика на рак на белия дроб, и към този момент провеждаме скрининг на лица с висок риск. През ноември миналата година, скринирахме около 30 души, които отговаряха на утвърдените критерии. Финансирането пое болницата. С тази инициатива показахме, че се ангажираме сериозно с ранната диагностика на рака и мислим най-вече за здравето на нашите пациенти. На фона на това, миналата година излезе решението на Европейската комисия, с което се разширяват програмите за скрининг на онкологични заболявания, като в тях се включва и карциномът на белия дроб и нискодозовата компютърна томография. Това решение съвпада с идеята на нашата инициатива и се основава на последните научни разработки и доказателства. Има обаче няколко въпроса, по отношение на прилагането на тази програма у нас, в България - какви ще бъдат критериите за подбор на пациентите, кои центрове ще могат да извършват това изследване и дали ще бъдат въведени минималните изисквания към апаратурата, препоръчани от Европейската асоциация по торакална рентгенология(ESTI).

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Естествено, като лекар в голяма болница, работата ми отнема огромна част от времето, с което разполагам в едно денонощие, но това е в името на пациента. Малкото свободно време, което успявам да си „открадна“ изцяло отдавам на съпругата ми и двете ни прекрасни деца. Четенето на книги е хобито, на което все по- често не мога да обърна никакво внимание. Някои от моите любими автори са Бари Айслър, Винс Флин и Лий Чайлд...

Кои морални принципи се опитвате да отстоявате винаги и при всички обстоятелства?

Стремежът ми е винаги да съм честен и добросъвестен в моите действия и решения, като същевременно се ръководя и от нивото на моите знания и умения. За мен е важно да бъда справедлив и да зачитам правата и достойнството на всички пациенти, без значение от техния социален статус, националност, пол или възраст.

Какво е Вашето пожелание към колегите Ви, с които работите – не само в отделението, но и в болницата?

Искрено желая на колегите ми, с които работя не само в отделението, но и в болницата, да продължат да се стремят към най-високите стандарти на професионализъм и етика. Затова бих помолил колегите ми да ме извинят, за някои неща, в които не винаги съм бил прав. Искрено благодаря на хората, които ме подкрепят и стоят зад мен в работата ми. Без тяхната подкрепа нито една от целите и постиженията, които имам не биха могли да се осъществят.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*G4g

surg 10.04.2023 10:16:26

още една платена публикация з а някой зет - селски лекар мислили си да ставаш......доволен ще останеш да знаеш


Всичко за коронавируса
Още новини
EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид
18.01.2025 12:42:45

EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид

Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) започна ...

МУ – Пловдив става член на Европейската тематична мрежа по биотехнологии
18.01.2025 11:22:06

МУ – Пловдив става член на Европейската тематична мрежа по биотехнологии

Ректорът на Медицински университет – Пловдив проф. д-р Ангел Учиков подписа споразумение за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...