„Проблемът с неадекватната грижа за пациенти в Спешна помощ, който беше осветен от фаталния случай във Враца, се дължи на липсата на подготвен персонал“. Това каза пред Нова телевизия д-р Десислава Кателиева от Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ.
Човек със затруднено дишане би трябвало да получи лекарска помощ за една минута, категорична бе тя.
"Това е медицински стандарт, на 62 страници са отделени на организацията и реда в Спешните отделения и е опитано кой, как, къде извършва медицински триаж.
Това е първото, което се извършва при постъпване в Спешно отделение”, каза тя .
Д-р Кателиева обърна внимание на факта, че медицинската сестра, проверявана заради небрежност към починалата 44-годишна жена, е имала само около 3-месечен практически опит и е била "в ступор" при вида на пациентката.
Спешният медик подчерта, че голяма част от работещите в тази система са в пенсионна и предпенсионна възраст, няма желаещи да постъпят в нея, също така е много трудно да се обучат новопостъпили хора.
„Проблем е и това, че липсва комуникационна връзка между лекарите в спешните отделения и линейките“, каза д-р Кателиева.
Тя бе категорична, че е необходимо да се разпишат протоколи и да се ангажират парамедици и сестри, които да отговарят за триажа на пациенти в спешните отделения.
Доц. Тонев: Въвеждаме реформа, с която парамедиците да са в линейките, а лекарите - в болницата
03.02.2022 10:58:06Работна група ще преглежда медицинския стандарт по „Спешна медицина"
02.02.2022 20:43:37Министърът отговори на Костадинов за исканата й оставка
02.02.2022 16:32:52