В същността си Здравната карта представлява ограничение на броя болни, които вие може да лекувате и Здравната каса ще плати. Това заяви пред БНТ председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Той даде и конкретен пример - отделение по вътрешни болести с разкрити 10 легла до този момент. „Според Здравната карта тези легла стават 5, това означава, че вие месечно може да отчетете 5 болни, а не 10 както досега“, заяви д-р Кацаров. „В крайна сметка ще отчетете два пъти по-малко, отколкото досега сте могли да отчитате - това е идеята на Здравната карта, Здравната каса да плати за лечението на по-малко болни“, обясни той.
Според него вторият проблем, свързан с картата е, че се намалява броят на болните, които могат да бъдат отчетени по скъпите клинични пътеки. „Освен, че се намалява общият брой легла, се намалява и броят на легла от най-високото трето ниво на компетентност - драстично, три пъти почти. Това също значи по-малко плащане от Здравната каса, защото по-малко скъпи пътеки ще бъдат отчетени в Здравната каса“, посочи д-р Кацаров.
За него третият голям проблем е, че Здравната карта районира пациентите, защото изчисленията в нея са по области „Следователно, ако аз трябва да се лекувам, трябва да го направя в района, в който живея“, заяви той.
По думите на д-р Кацаров за НЗОК не би трябвало да има значение колко са болниците и леглата, след като тя заплаща за преминал болен. „Тоест, от нейна гледна точка има значение колко са болните, а не колко са болниците или болничните легла. Ако искат да разкрият още 100 болници, никой няма да им плати, това си е техен проблем“, посочи той.
Д-р Кацаров посочи, че контролът в системата никога няма да е ефективен, ако в него не участва самият пациент. „Когато пациентът смята, че не е лекуван правилно, достатъчно или че са му взели неправилно пари, да може да подаде веднага сигнал до НЗОК и осигурителят да провери дали жалбата е основателна или не и ако е основателна, да не плати“, заяви той. Според него това ще даде възможност не само за по-добър контрол, ни и подобряване на отношенията между болниците и пациентите.
Като цяло решителната промяна в сектора ще дойде с премахването на монопола на Здравната каса и изборът не само на лечебно заведение, но и къде да се влагат здравните вноски, смята председателят на ЦЗПЗ. Според него здравните власти трябва да признаят, че има доплащане, но да направят така, че то е да поносимо.
Недостиг от над 3300 легла за продължително лечение и палиативни грижи отчете НЗК
25.04.2018 18:16:10 Ирина ПекареваПриеха проекта на Националната здравна карта
17.04.2018 13:37:38НСЧБ: Здравната карта да не се подписва, ако съдържа ограничения за брой легла или дейности
29.01.2018 17:17:00