„Махнете регулативните стандарти в извънболничната помощ“. Този призив отправи в интервю за телевизия Bulgaria On Air бившият здравен министър и член на УС на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Той обясни, че съвременната медицина става все по-амбулаторна, но нашите лекари са ограничени във възможностите да назначават изследвания и да провеждат консултации на това ниво, защото са им наложени тези стандарти.
Той обясни, че наистина в закона се предвиждат по-големи суми за извънболнична помощ, но е правило това да остава само на хартия.
„От отчета на Касата се вижда, че за 9 месеца са похарчени само половината от заложените в бюджета пари за извънболнична помощ. Ясно е, че за останалите 3 месеца на годината останалите няма да могат да се похарчат и това е защото има регулативни стандарти. Премахнете ги и всичко ще си дойде на мястото“, призова д-р Кацаров.
Той се спря на темата за лекарствения дефицит и посочи механизмите, по които могат да се избегнат негативните ефекти от паралелния износ на лекарства.
„Системата за проследяване на наличностите на лекарствата няма връзка с електронните рецепти. Но тя не може да свърши работата, за която е предназначена. Проблемът ще се реши, ако се промени моделът на ценообразуване и реимбурсиране. Не може да наложиш забрана, друг е начинът да осигурим лекарствата – да се махнем от глупавото изискване да се регистрира най-ниската цена. Тогава икономическият стимул да се случи този реекспорт отпада и ще има достатъчно количества лекарства за хората у нас. Тогава няма да имаме никакви дефицити. Паралелният износ генерира голямо количество лесни пари. Може би има достатъчно много интереси, които пречат това да бъде променено“, подчерта д-р Кацаров.
Бившият здравен министър призна, че самият той е привърженик на дигитализацията, но според него у нас тя е била въведена по един труден и нелогичен начин.
„Голям привърженик съм на дигитализацията в здравеопазването, но е правилно тя да стане доброволно. Моят съвет към здравните власти е да бъде доброволно и по-лесно за тези, които предписват, отпускат и ползват лекарствата. Това ще улесни хората и сами ще се откажат от хартиените рецепти. Направи се принудително и не беше позволена конкурентна среда в разработването на електронните инструменти. Не проработи, но може да се поправи“, смята д-р Кацаров.
Според него няма никакъв проблем да се контролират и хартиените, и електронните рецепти.
„Предписването на по-малко антибиотици е свързано с обучението на лекарите“, посочи той в отговор на въпрос ще доведат ли изискванията за задължително електронно предписване до намаляването на употребата на антибиотици.
Д-р Кацаров подчерта още, че най-доброто решение за справяне с проблемите, свързани с недостига и високите цени на онколекарствата, е да бъде регламентирано договарянето им да става от Здравната каса след договаряне с производителите, а не самостоятелно от отделните болници.
Стойчо е едно елементарно дупничанче, което знае само да повтаря заклинания за пазар, икомомически стимули , без да вниква в дълбочина. Ако не се регистрира ниска цена, да, няма да има дефицити, но кой ще покрива разликата в цената? Пациентите, обществото, кой? Повечето от твзи лекарства са патентно защитени и нямат аналози? То не е като да избираш между евтина и скъпа или качествена и некачествена пържола. Пазарните фетиши не са винаги валидни в рамките на контролирана и регулирана среда? Освен това вместо да увеличават броя на преледите, щом не са похарчени парите, да вдигнат цените им. И без това 40 лева е твърде ниска цена?
Пълни глупости, Стойчо! Регулативните стандарти ни най-малко пречат. Още повече, че от години за превишението им никой не е глобен.
Този пак се изказа!
Tezi ,,standarti ,,izbiha hiliadi hora.De-mo-zit !!! Ubiistva chrez nepomagane.