Тестовете за откриване на COVID работят и при новите варианти. Това заяви д-р Веселина Колева, началник Клинична лаборатория в Аджъбадем Сити клиник болница Токуда, в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
„Видовете тестове, които ползвахме при предишните варианти на COVID-19, използваме и за сегашните мутации на коронавируса, но знаем много повече за тяхната чувствителност, знаем кои са добрите и кои са по-лошите, като много от фирмите подобриха качеството на тестовете си – било то като имунологични тестове, било то като антигенни или за вирусен товар. Това, което се доказа след пандемията обаче, е, че високият титър на антитела не дава по-висока имунна защита на организма срещу COVID“, каза д-р Колева.
Тя допълни, че официално няма нов регламент в случаите, в които човек иска да се тества дали е заразен, но вече това не се прави както беше по време на пандемията. „Поне в болница Токуда хората не се редят на опашка пред лабораторията, където има различен поток от болни, малки деца, бременни. Сега, за да се тестваш за COVID чрез PCR тест или антигенен, това става през кабинета на УНГ специалист или чрез неотложно звено. Там се извършва консултацията и вземането на пробата, ако е по желание на човек, се заплаща от пациента“, каза д-р Колева. По думите й при изследване за COVID в момента децата дават най-често положителен резултат.
По линия на НЗОК регламентът остава същият – ако общопрактикуващият лекар прецени, че пациентът трябва да бъде тестван, той може да му отпусне направление за лаборатория за антигенен тест. За високоспециализирано изследване чрез PCR тест пациентът трябва да има направление от специалист в доболничната помощ, а също по преценка на лекар специалист касата заплаща и изследване на титър на антитела срещу COVID-19. Това потвърди и д-р Страшимир Генев, завеждащ дирекция „Методология на медицински и дентални дейности“ в НЗОК.
„Изследването за COVID-19 влиза в клиничната пътека, когато пациентът е хоспитализиран и има симптомите, така беше договорено и е задължително болницата да направи тестването. Иначе общопрактикуващият лекар е длъжен да издаде направление за тест, но само ако той прецени, че пациентът има такива симптоми. Това важи и за двата вида тестове. Важното е хората да си поставят ваксини срещу COVID и аз мисля, че има създадена много добра организация за това“, каза той.
Д-р Веселина Колева заяви, че има засилен интерес към изследванията за измерване на титъра на антителата.
„Понякога антителата се задържат в организма дори за повече от година. Това, което науката доказа, е, че няма пряка връзка между титъра на антителата и защитата на организма от евентуално следващо заболяване. Причината е, че основната защита срещу коронавируса не е през антителата, а през клетъчния имунитет“, каза тя.
Д-р Колева заяви, че засилен интерес има и при изследване на нивата на витамин Д. „Този витамин е доказал своята важност по отношение на поддържане на здравето, имунната защита, поддържането на нормалното физическо и психическо развитие при децата. Дали има недостиг зависи от начина на живот, колко време се прекарва на открито, кои части на тялото са изложени на слънцегреене и какъв е цветът на кожата. Тъмните кожи по-трудно синтезират витамин Д. Достатъчно е краката до коленете и ръцете до лактите да са изложени на слънчева светлина по 30 минути на ден, за да бъде синтезиран витамин Д от слънцето“, каза тя.
По думите й тази зима се очакват епидемия от респираторния синцитиален вирус, грип тип А и тип Б, COVID-19. „Добрата новина е, че разполагаме с мултиплексен тест за измерване на 6 инфекции едновременно“, каза още д-р Колева.
Целия епизод на подкаста може да чуете тук.