!
Вторник, 03 Февруари 2026
03
февр
 

Д-р Колевски: Проблемът с антибиотичната резистентност е огромен и ще се задълбочава

Вторник, 03 Февруари 2026 | 12:59:53


Положението с употребата на антибиотици у нас е много сериозно. Те се изписват с е-рецепти, но проблемът продължава да бъде именно в самото им изписване за „всяко едно температурно състояние“. Това води до свръхупотреба на антибиотици, коет

Положението с употребата на антибиотици у нас е много сериозно. Те се изписват с е-рецепти, но проблемът продължава да бъде именно в самото им изписване за „всяко едно температурно състояние“. Това води до свръхупотреба на антибиотици, което е един от факторите за антибиотичната резистентност. Това заяви пред Euronews началникът на Централната лаборатория по микробиология в УМБАЛ „Александровска“ д-р Александър Колевски, който бе поканен да коментира проблемите около антибиотичната резистентност и наскоро приетата национална програма, предназначена да се бори с това.

„В следствие на масовата употреба на антибиотици, в момента има бактерии, които са 100% резистентни към антибиотици. И това е огромен проблем, който ще се задълбочава в бъдеще“, категоричен бе той.

По думите му тъй като част от проблема е в честото изписване на антибиотици от страна на лекарите, в националната програма има заложени обучения, анкети и всичко необходимо за правилна антибиотична политика. Той даде пример за провеждане на антибиотична политика в УМБАЛ „Александровска“, като обясни, че в болницата са наложени пет стъпки за изписване на антибиотик от страна на лекар, но нарече това „работа на парче“, тъй като засяга отделни лечебни заведения и техни собствени правила, а не държавна политика. Този проблем според него се решава с националната програма. По думите му страната ни е на първо място в ЕС по употреба на антибиотици именно заради досегашната липса на държавна политика в това отношение.

„Антибиотиците са с предизвестен край, защото бактериите изграждат резистентност към тях. И идеята на всяка една програма за борба с антибиотичната резистентност е да се забави развитието на антибиотична резистентност от бактериите, докато се произведе антибиотик, който да им действа“, описа глобалната ситуация д-р Колевски.

Той подчерта, че преди изписването на антибиотик е задължително да се направи антибиограма, за да се намери правилният антибиотик за съответната бактериална инфекция.

Специалистът припомни и една от лошите страни на антибиотиците: „Антибиотикът не подбира добри и лоши бактерии. Той унищожава и част от бактериите, които живеят върху нас и в нас. И нарушаването на екосистемата на тези бактерии може да доведе до нежелани странични ефекти“, отбеляза той.

Като резултат от антибиотичната резистентност у нас има изолирани бактерии, които нямат чувствително към антибиотични средства. Те се лекуват с комбинации от антибиотици, но за изхода от лечението няма гаранция, стана ясно от думите му.

Запитан дали смята, че националната програма ще даде желания резултат, д-р Колевски заяви: „Всичко зависи от добрата воля на хората, които управляват здравеопазването. Тези, които направиха програмата, направиха първата стъпка. Оттук насетне това зависи от добрата воля на управляващите, на Министерството на здравеопазването. Защото при стриктна програма е възможно след 10 години да загубим първото място в Европа“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
d28p


Всичко за коронавируса
Още новини
Статия на екип от МУ – Варна избрана за корица на международно научно списание
03.02.2026 15:26:26

Статия на екип от МУ – Варна избрана за корица на международно научно списание

Научна публикация на изследователски екип от Катедрата по хигиена и епидемиология при Медицински ...

Д-р Хитрова: Е-регистър на недоносените е изключително необходим
03.02.2026 14:37:26

Д-р Хитрова: Е-регистър на недоносените е изключително необходим

Патронажна грижа, национален електронен регистър на новородените и по-справедливо разпределение н ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...