Специалистите - детските психиатри у нас са високо квалифицирани и участват във всички европейски и световни форуми по проблемите на детската психиатрия. В България достъпът до детски психиатър, независимо от малкия им брой, е максимално улеснен в сравнение с други места по света.
Това казва служебният министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Росица Пандова относно грижата за хората с депресии у нас. Според народния представител у нас има дефицит на специалисти, тъй като детските психиатри са само 22-ма, а само 1% от общия брой психиатри имат частна практика.
„Диагностиката и лечението на всички психично болни лица, включително и децата се осъществява амбулаторно и стационарно. В рамките на първичната извънболнична медицинска помощ, общопрактикуващите лекари имат ангажимент периодично да снемат общ психичен статус и да извършват обща оценка на психичното здраве и психичните отклонения, чрез оценка на депресивност, тревожност, суициден риск. Лицата/ децата, при които има риск се насочват към специалист психиатър/ детски психиатър“, казва д-р Кондева.
Тя допълва, че диагностиката на депресията при деца и юноши е изключително трудна и високоспециализирана задача, за която е необходима предпазливост с оглед липсата на възрастови критерии за депресията.
„Симптомите и протичането са тясно свързани със семейството и средата, включително училищната. Търсенето на помощ от специалисти за този тип разстройства е възможно при добра сензитивност на родителите и училището към неспецифични проблеми като намаляване на постиженията, агресивно поведение и други прояви, които се приемат като характерни и често срещани в детската и юношеска възраст“, допълва здравният министър.
Д-р Кондева припомня, че психиатричната помощ в България се осъществява от 12 държавни психиатрични болници, 12 центрове за психично здраве, 5 психиатрични клиники (към университетски болници) и 22 психиатрични отделения към многопрофилни болници. В областта на детската психиатрия функционират две университетски клиники в София и Варна. По проблемите на детско-юношеската възраст работят специалисти в няколко центъра - София, Варна, Русе, Пловдив, Търговище, Кюстендил и Плевен.
„Подкрепата на психичното здраве е основен приоритет във водената от Министерство на здравеопазването политика. В процес на изпълнение е Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021 - 2030 година, като една от основните стратегически цели е развиване на детско-юношеската психиатрия. Създаден е Национален съвет по психично здраве към Министерски съвет, който е постоянно действащ консултативен орган към Министерски съвет за осъществяване на координация, сътрудничество и консултации при изпълнението, и мониторинга, на Стратегията. По този начин е осигурено включване на различни институции и ведомства за целенасочено координиране и синхронизиране на всички политики и ресурси“, категорична е министърът.
Празно бръщолевене... Пробвала ли е госпожата да консултира с детски психиатър 16-годишен буйстващ младеж с психоза от Нова Загора, например? Има цели области без нито един детски психиатър, без нито едно болнично легло за такива младежи. Лесно е да се разтягат локуми от министерския стол...
Парламент има и продължава да изпълнява функциите си по време на предизборния период според последните промени в конституцията.
Росица Пандова с какви очи пита ? Парламент няма, каква "депутатка" е ?
Абе на тази женица, няма ли кой да и каже, малко да се барне, да се облече подобаващо. Има вид, все едно излиза от "Св.Наум" на 4- ти километър. А е коскоджа ми ти министър.
Забелжително слаб и некомпетентен министър, пълно недоразумение.