Неделя, 16 Март 2025
23
юли
3
 

Д-р Кондева: С Националния план целим устойчивата превенция на раковите заболявания

Вторник, 23 Юли 2024 | 08:51:46
3

През последните години, най-вече след пандемията от COVID- 19, от Министерството на здравеопазването бяха предприети действия за предоставяне на вярна и научно обоснована информация за всички ваксинопредотвратими заболявания и конкретно за ваксините ср

През последните години, най-вече след пандемията от COVID- 19, от Министерството на здравеопазването бяха предприети действия за предоставяне на вярна и научно обоснована информация за всички ваксинопредотвратими заболявания и конкретно за ваксините срещу ЧПВ и ролята на имунизацията като първична профилактика на рака на маточната шийка и на останалите видове рак и при двата пола, свързани с причинителя (на ануса, на пениса, на вулвата и др.).

Това казва служебният здравен министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Иван Белчев относно осведомеността на обществото и конкретните стъпки, които ще бъдат предприети за да се постигне успешно изпълнение на поставените в Националния план за борба с рака 2027 цели

Д-р Кондева подчертава, че цел 2 на Националния план за борба с рака касае устойчивата превенция на раковите заболявания. „До момента в световен мащаб научно доказани като причинители на различни видове рак са инфекциите, причинявани от вирусът на хепатит тип В и човешкия папиломен вирус (ЧПВ). Срещу тези причинители в страната се прилагат високоефективни ваксини, които освен от заболяване предпазват и от видовете рак, причинявани от включените в състава на ваксините вируси. Ваксината срещу вирусен хепатит тип В се прилага задължително и безплатно на всички новородени от 1991 г. в рамките на националния имунизационен календар, а ваксината срещу ЧПВ като национална програма от 2012 г. също безплатно за всички деца от 10 до 13 години, чиито родители желаят да се включат. Благодарение на високият имунизационен обхват при ваксината срещу вирусен хепатит тип В вече почти 30 години в страната не се среща остра цироза и хепатоцелуларен рак от хепатит тип В при деца, а най-ефективната мярка за постигането на висок обхват е повишаването на осведомеността на широката общественост“, казва тя.

Министърът отчита, че за повишаване на осведомеността целогодишно се провеждат информационни и обучителни дейности от Регионалните здравни инспекции съвместно с Регионалните инспекторати по образование, насочени към повишаване на информираността на родители и общество към причинителя и значението на имунизацията за предпазване от няколко вида рак, включително ракът с най- висока смъртност сред жените в страната - този на маточната шийка (регионални срещи, конференции за медицински специалисти и родителски срещи с родители на момичета от целевата група). Периодично се изготвят и разпространяват информационни материали, насочени към родителите. Провеждат се семинари със здравни журналисти на регионално и национално ниво, на които се предоставя актуална информация и за ваксините срещу вирусен хепатит тип В и ЧПВ като единствени научно доказани ваксини, предпазващи от рак.

„Министерството на здравеопазването създаде специализиран информационен сайт „Плюс мен“ за всички видове имунизации в страната, където е публикувана информация и за националните програми: plusmen.bg. Целевите групи, към които е насочена програмата са деца, млади хора, жени в детеродна възраст, бременни и кърмещи жени, население в трудоспособна възраст, медицински специалисти и асоциирани медицински специалисти/здравни професионалисти, немедицински специалисти. Програмата се финансира от държавния бюджет като нейни изпълнители са Националният център по обществено здраве и анализи, регионалните здравни инспекции, лечебни заведения за първична извънболнична медицинска помощ; такива за специализирана извънболнична медицинска помощ; общопрактикуващите лекари/Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България“, допълва д-р Кондева.

Тя заявява, че изпълнението на Цел 2 ще продължи да се реализира и чрез Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести (НППХНБ) 2021 – 2025 на Министерство на здравеопазването.

Основната цел на програмата е да подобри здравето на населението и да се повиши качеството на живота чрез намаляване на преждевременната смъртност, заболеваемост и последствията за здравето (инвалидизация) от основните ХНБ (сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести, диабет), свързани с рисковите за здравето фактори - тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, нездравословен модел на хранене и ниска физическа активност.

Целевите групи, към които е насочена програмата са деца, млади хора, жени в детеродна възраст, бременни и кърмещи жени, население в трудоспособна възраст, медицински специалисти и асоциирани медицински специалисти, здравни професионалисти, немедицински специалисти. Програмата се финансира от държавния бюджет като нейни изпълнители са Националният център по обществено здраве и анализи, регионалните здравни инспекции, лечебни заведения за първична извънболнична медицинска помощ; такива за специализирана извънболнична медицинска помощ; общопрактикуващите лекари/ Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

По отношение на рисковете, свързани с наличието на канцерогенни вещества в околната и жизнената среда и на работното място, д-р Кондева казва, че успешното изпълнение на поставените в Националния план за борба с рака 2027 цели са свързани с провеждането на обучения на работодатели, работници и служители относно риска от излагането на работното място на канцерогени и ще бъдат постигнати чрез Национална програма за безопасност и здраве при работа 2022-2024 г.

„Съгласно нормативните изисквания задължение на работодателя е да осигури здравословни и безопасни условия на труд на работещите, като прилага необходимите мерки, включително: превенция на професионалните рискове; предоставяне на информация и обучение; осигуряване на необходимата организация и средства. (…) При осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд работодателят е длъжен: да оценява рисковете за безопасността и здравето на работещите, като обхване избора на работно оборудване, използването на химични вещества и смеси и организацията на работните места; в съответствие с оценката на риска и при необходимост да планира и прилага превантивни мерки и методи на работа и производство“, пише в отговора си министър Кондева.

Контрол по спазване на разпоредбите свързани с осигуряване на здравословни и безопасни услови на труд, законодателя е възложил на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%J*2

Да 23.07.2024 17:29:45

И НЦОЗА и Илийката Тасев от МЗ нямат капацитет да управляват нито една от изброените програми. Вярно е, че лъжат и мажат......

Кондева лъже 23.07.2024 17:24:39

Д-рКондева всички изброени от Вас програми са бутафорни и само на хартия! Смешна сте!?!?Някой от МЗ Ви е изготвил манипулативен отговор. Извинете се на депутата!!!!

Гост 23.07.2024 10:02:47

На какво основание Националния Център по Радиобиолгия и Радиационна Защита (НЦРРЗ) издава разрешения - ГОДЕН за работа в среда с йонизиращи лъчения на ЛИЦА с ОНКОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ.


Всичко за коронавируса
Още новини
МЗ: Готови сме да окажем медицинска помощ при необходимост на пострадалите в Северна Македония (Допълнена)
16.03.2025 13:54:39

МЗ: Готови сме да окажем медицинска помощ при необходимост на пострадалите в Северна Македония (Допълнена)

Във връзка с трагичния инцидент в град Кочани, Северна Македония, в Министерството на здравеопазв ...

Д-р Радоил Симеонов: Старая се да бъда човечен, да разговарям с пациента на неговия език
16.03.2025 10:59:36 Невена Попова

Д-р Радоил Симеонов: Старая се да бъда човечен, да разговарям с пациента на неговия език

Д-р Радоил Симеонов е възпитаник на МУ – София, където завършва образованието си през 2 ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...